"Поведението на партиите, които видяхме в парламента последните дни влиза в директно противоречие с техните предизборни обещания, че са готови да правят някакви неща, да внасят закони, да променят закони, да реализират промяна в битието на всеки един български гражданин към по-добро", посочи политологът и отбеляза, че: "Народното събрание се превърна в предизборно студио".
Относно това, че ГЕРБ са дали заявка към "Продължаваме Промяната" (ПП) и Демократична България (ДБ) за диалог и последвалото изострено говорене между партиите, Стефанов коментира:
"За мен е странно с едната ръка да даваш маслинова клонка, а с другата ръка да дърпаш ръчната спирачка. Госпожа Атанасова е най-отчетлив пример за това поведение, заедно с другите й съпартийци от ГЕРБ, които ту са готови да работят с ПП и ДБ, ту буквално две минути по-късно излизат и казват: ама те са виновни за всичко и не искат да работят с нас. Трябва едно последователно политическо поведение, а именно понеже такова отсъства, политиците се държат като партийни функционери, а не като политици".
Стефанов допълни, че нивото на политическия дебат в България е на взаимни обиди и лични нападки.
Относно ролята на президента в цялата обстановка, той каза:
"Ролята на президента е такава, каквато е. Опита се да бъде по-диалогичен, може би има елементи на размахване на пръст и дисциплиниране, но в сравнение с последните 2-3 години, когато беше върха на тази критичност и острието на тази логика и реторика, се държи доста по-обрано и по-умерено".
Той отбеляза, че в момента всичко, което се случва е, защото очакваме демокрацията да се самоизлекува и нямаме диагноза на нейните изначални проблеми, след което допълни:
"И това, че е построена на глинени крака, които доста често прииждащите води на променящото се време около нас отмиват и тя току се клати, току се разпада. Изначалната диагноза е, че така и не преодолояхме истината за това, което ни се е случило в по-близкото и по-далечно историческо минало, с какво наследство се борим и какви са последствията. И като не сме се преборили с това, нашата демокрация не е изградена върху здрава основа, това е колос върху глинени крака".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цените в Зоопарка ще се повишат, от 2 лв. за дете и 10 – за възрастен, съответно на 5 и 10 лева. Поскъпва и Зооучилището, стана ясно на днешното заседание на Столичния общински съвет (СОС). Пред БНР-Радио София директорът на Зоологическата градина Добромир Бориславов уточни, че ще бъде въведен и семеен билет, услугата за гидове - на български..
Столичният общински съвет актуализира цените на билетите на Зоологическата градина в София. След 12 години без промяна, билетът за вход в столичния зоопарк ще има нова цена от началото на февруари. Входът за Зоологическа градина София остава безплатен за децата до 3 години, за децата от 3 до 18 години цената му става 5 лева, а за възрастни -..
Има ли в България здравна политика за специализирана грижа и подкрепа на болните от Алцхаймер и какво се прави за превенция и профилактика на деменцията. Отговорите на тези въпроси дава Зорница Карагьозова , член на Гражданско сдружение "Алцхаймер- България" и представител на страната ни в Групата на непрофесионалните болногледачи към сдружение..
"Не затваряй очи" е нов български игрален филм на режисьора Николай Егерман. Сценарият е на Мартин Ралчевски по едноименна му книга. Един филм за вярата, любовта и чудесата в живота . Актьорите Михаела Павлова и Добрин Досев играят главните роли в продукцията. Те гостуваха в Радио София, за да разкажат за предизвикателствата по време..
Фондация "Григор Димитров" подкрепи с дарение "Заедно в час". Фондацията на най-известния български тенисист ще дарява значителни средства за минимален период от две години. Средствата ще бъдат използвани за програмата "Училища за пример“. Партньорството между двете фондации датира от 2023 г., каза пред Радио София Нели Кочева - ръководител..
Регионалният исторически музей-София кани децата да рисуват на тема "Красивата София" и да участват в конкурс. В състезанието могат да участват всички ученици от I до XII клас, от училища, извънучилищни звена, школи и др. Класирането на участниците ще се извършва от жури, съобразно три възрастови групи – до 7 години, от 7 до 12, и от 13 до..
"Видовете възобновяеми енергийни източници" е темата на второто издание в рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и "Соларна академия - България". Страната ни е облагодетелствана с много възможности по отношение на възобновяемите енергийни източници, казва д-р инж. Веселин Тодоров от "Соларна академия - България". "Като..