Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р инж. Веселин Тодоров от "Соларна академия - България"

Фотоволтаичните централи са новият тренд, който ще взима все по-голям превес във възобновяемата енергия

Снимка: БТА

"Видовете възобновяеми енергийни източници" е темата на второто издание в рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и "Соларна академия - България".

Страната ни е облагодетелствана с много възможности по отношение на възобновяемите енергийни източници, казва д-р инж. Веселин Тодоров от "Соларна академия - България".

"Като тръгнем от това, че България е едно от най-добрите места за слънцегреене и възможностите за фотоволтаично производство на електроенергия, минем през вятър – високите планини, които имаме и съответно излаза на Черно море, който позволява офшорен вятър, минем през геотермалната възобновяема енергия, а защо не и ядрената, тъй като България е част от европейската и световната ядрена политика", посочи инж. Тодоров.

По думите му, в България едни от най-признатите възобновяеми енергийни източници са водноелектрическите централи и фотоволтаичните електроцентрали.

"При водноелектрическите централи имаме обем от вода, с който трябва да се съобразяваме. Предвид климатичните помени и засушаването, което виждаме в последните години в Европа и в България, това трябва да ни е сигнал, че трябва да пестим водата. Водата ще бъде следващият много ценен ресурс в световен мащаб", обясни д-р инж. Веселин Тодоров.

Той добави, че като съотношение водноелектрическите централи са много по-скъпи от фотоволтаичните електроцентрали.

"Като добавим сравнително постоянното слънцегреене и сравнително постоянните циклони и въздушни течения, и донякъде предвидими, като добавим и икономическата рентабилност на тези възобновяеми източници, особено на фотоволтаичните централи, то те са новият тренд, който през следващите няколко години ще взима все по-голям превес във възобновяемата енергия", каза инж. Тодоров.

Покривите на сградите са изключително подходящи за поставяне на фотоволтаични централи, добави той. Добре е да се започне първо с локално потребление, а ако има излишна енергия, тя да бъде пренесена в по-отдалечени точки. Според инж. Веселин Тодоров възобновяемата енергия задължително трябва да бъде интегрирана в новостроящите се сгради, което вече е практика в страни като Германия и Нидерландия.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
хижа Камен дел

Историята оживява - хижа Камен дел

В " Историята оживява" говорим за хижа Камен дел и слушаме членове на Туристическо дружество "Камен дел", включително и как пеят: Петър Панков, член на ТД Камен дел: "За 18-и път правим и маратона до Черни връх. Още преди 1934 млади боянци са решили да направят туристическо дружество, те са и членове на читалището. Още при основаването решават, че..

публикувано на 22.03.25 в 16:00
Малките пет кьошета

Софийски разкази - Малките пет кьошета

Малките пет кьошета: Видни политици и хора на изкуството са сред първите му знатни жители. От Стефан Стамболов и д-р Кръстев до Екатерина Каравелова и Димчо Дебелянов. Къде е бил "тихият двор с белоцветните вишни"? Каква трагедия се разиграва там и още други подробности за съдбата на мястото, последователно пивница, впоследствие - разрушена - в..

публикувано на 22.03.25 в 15:00
Стефан Данаилов като млад

Адресите на любовта - Стефан Данаилов и жените в неговия живот

Радиоразказ в четири действия за любимите жени на Ламбо В Адресите на любовта проследяваме малка част от сложния, но изпълнен с уважение към жените емоционален живот на незабравимия Стефан Данаилов, който беше не само популярен актьор, но и хубав, земен човек. В унисон с любимия му театър, разказът е в четири действия с музика..

публикувано на 22.03.25 в 14:00

Хората да дишат театър

Театър-студио 4xC, в партньорство с "Алма Алтер", с подкрепата на Европейския Корпус за Солидарност и Софийския университет, ви кани на едно предизвикателство за духа, тялото и въображението – 24-часовия Нон-Стоп Театрален Маратон. Валерия Димитрова с подробностите: "Това е 22-о издание. 30 актьори и 70 души публика, вкл. представление, което..

публикувано на 22.03.25 в 11:45
С Веселина Шуманова

Птиците не само се гледат, а се наблюдават

Bulgaria Bird walks организират сутрешна и обедна разходки за наблюдение птици в Парка на Летище София. Поканата е от Веселина Шуманова, гид на разходката: "Това е първата инициатива за ежемесечно наблюдение в пет града в България. Паркът до Летището е идеално място за наблюдение на прелетни птици. София е една от европейските столици с огромно птиче..

публикувано на 22.03.25 в 11:42

С внимание към градските реки

Доц. д-р Калина Радева , ръководител Катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“ в СУ за Световния ден на водата: "Трябва желание за почистване. Ние сме на поляните зад Горубляне, на около 300 м. от Околовръстното. Вече трета година се грижим за този участък и го зарибяваме с балканска пъстърва. Днес сме от 10 до 13, когато ще дойде..

публикувано на 22.03.25 в 11:00
Снимката е илюстративна

"Форум", 21.03.25: Може ли инвеститорът да прави каквото си поиска, ако има документи?!

В края на настоящата седмица гражданският активист Веселин Кръстев и урбанистът Калоян Карамитов коментираха във "Форум" следните теми: Наредби, сгради, квартали, документи и интереси на инвеститорите. "Не се мисли за хората, за бъдещето и как ще се живее." Има ли власт и право кметът на откаже проект при изрядни документи или при такива..

публикувано на 21.03.25 в 18:40