Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иновации и интелектуална собственост в агробизнеса

Стопански факултет на СУ
Снимка: архив

В продължение на темата ни за иновациите и дигитализацията в земеделието слушаме проф. Теодора Георгиева, преподавател в СУ, която представя магистърската програма "Иновации и дигитализация в агробизнеса“:

"Успяхме да привлечем вниманието на амбициозни млади хора, всеки е в различна сфера на дейност в агробизнеса. Искат да подредим и систематизираме знанията им, да им дадем нова информация. Допирът ми с агросектора е от скоро, трансферът на технологии бе досега в други сектори. Включихме агробизнеса в портфолиото ни. Селското стопанство концентрира в себе си много различни неща, поставяме агросектора в неговото обкръжение. Фирмите в сектора работят с научно-изследователските звена. Участваме в трансфера на новото знание към бизнеса. Включително в областта на стандартите, на интелектуалната собственост, развитие на селски/аграрен туризъм. Студентите ни са и наши партньори. 

Агросекторът ни дава всичко, което консумираме, но е и един от основните замърсители на околната среда. Освен оптимизирането на производството, ние ще потребяваме по-качествена продукция.

Ключовата дума е взаимодействие. Днес вече имам нови идеи за гост-лектори. Освен че си партнираме с Агрохъба, работим и със ССА, и с Аграрния университет в Пловдив, мрежата ни ще ни направи максимално полезни за бизнеса. Планираме Зимна академия, където да съсредоточим много специализирано знание.

Силвия Тодорова, юрист и преподавател говори за значението на интелектуалната собственост в агросектора:

"В СУ дисциплината е "Закрила и управление на интелектуалната собственост в агробизнеса". Всяка от темите допълваме с практически казуси от български и чуждестранни фирми. Развитието на технологиите предполага защитаването на иновациите, включително в подобрените състави на торове. В България нивото е доста прилично, чрез новите стартъпи се генерират много иновации.

Казусите са многобройни, разглеждаме спецификите в лицензионните договори, формираме корпоративни стратегии. Има голям интерес към нови устойчиви сортове, но и неправомерно тяхно използване. Експертизата на едно изобретение отнема между 2 и 4 години. За съжаление е по-малка активността при породите животни, селекцията е по-трудна.

Студентите понякога ме учудват със знанията си. Някои от тях вече работят и са се сблъскали с реални казуси. Даваме им и теорията, и практиката. От около 25 години се развиваме изключително бурно. Важно е начинът, по който възниква правото върху интелектуалната собственост. За разлика от художествената сфера, в технологиите правото възниква при регистрацията, което не винаги се знае."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е на шесто място в света по прекарано време в ТикТок

Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..

публикувано на 26.12.24 в 16:46

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ събра 2.89 млн. лв.

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..

публикувано на 26.12.24 в 12:01