Точно в деня, когато се навършват 240 години от рождението на великия цигулар Николо Паганини, дебютният пълнометражен филм на Иван Юруков като режисьор "До последния каприз" ще бъде прожектиран в Дома на киното (16:30) и в кино "Одеон" (от 18.00).
Разбира се, това не е случайно. Филмът е по сценарий на Иван Юруков и Росен Станев, ное вдъхновен от биографичния роман „Паганини: Дяволският танц“ на Ендре Барат, както и от авторската композиция на Паганини „24 каприза“, която и до днес се приема за най-сериозното предизвикателство за цигуларите.
Оператор е Галина Василева (със специалната награда на Община Попово за дебют в рамките на XI-тия кинофестивал за операторско майсторство „Златното око“ 2022).
В продукцията участват писателят Георги Тенев, Стоян Младенов, Милена Аврамова, Иван Зикатанов, Мартин Тодоров и Пепи Тодоров. В ролята на най-добрия приятел на един от главните герои е и виртуозният български цигулар Светлин Русев, който изпълнява и звучащите във филма части от "24 Каприза".
"Сценарият в основата си се занимава с това - да изследва каква е ролята на изкуството днес в свят, който като че ли агресията взема превес, а на нея контрапункт е изкуството. Изследваме смисъла на творчеството, значението на твореца в днешния ден", отбеляза пред Радио София Иван Юруков.
Георги Тенев е в ролята на учител в далечно българско село и е привлечен от историята на цигулар, който се е върнал от чужбина. Занимава се с философското обяснение на мотивите за действията на музиканта, стремежа към съвършенство и т.н.
Самият Тенев определя участието си във филма като "едно от най-интересните творчески преживявания", които е имал:
"Веднага разбрах, че става дума за едно усилие, едно занимаване с нещо духовно, нематериално, идеално – в решителен противовес на всякакво друго мислене, което е забило глава в краката. Това е от редките нещо, които винаги съм търсел. Нещо високо."
Чуйте целия разговор на Катя Василева.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...