Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 28 до 30 октомври в специален тематичен хакатон в НБУ

20 деца и младежи се учат и състезават да правят подкаст

Снимка: Ротари България

За пръв път в България от 28 до 30 октомври в Нов български университет ще се проведе Подкаст Хакатон. Организира го „Ротари Дистрикт 2482“.

Състезанието дава възможност на младите хора да научат най-важното за подкаста – от най-добрите специалисти за този формат в България.

  • Подкаст е интернет еквивалентът на радио предаване, блог или друга медия на определена тема – епизодите са аудио записи, налични за слушане в интернет. В България аудиторията на интернет аудио предаванията е 800 000 души.

Лекторите са изтъкнати доказани специалисти: Георги Ненов, Янис Якимов, Жюстин Томс, Стилиян Ринков, Георги Малчев, а също така и водещата на "Ритъмът на столицата" и подкаста 357 Катя Василева.

Още в първия ден на хакатона ще бъде представена и новата книга на Жюстин Томс „Подкастите – гласът на интернет“.

Часове преди самото събитие в студиото на Радио София по темата се събраха и говориха Елица Стоилова от "Ротари България", както и лекторите Жюстин Томс и Стилиян Ринков.

Елица Стоилова разказа как е хрумнала идеята на хакатона. Тя отбеляза, че подкастът не е само иновативна медия, той става норма, сред основните пътища за информиране на младите хора.

Тя обясни, че за състезанието са привлечени и ще участват деца и младежи от 15 до 25 години от София, Добрич, Карнобат, Бургас, Севлиево, Велико Търново, Харманли, Пирдоп и други градове. Те ще бъдат разделени на отбори и в рамките на 24 часа трябва да създадат концепция за подкаст, дори да запишат първия си епизод.

С лекциите те ще се запознаят с правенето на подкаст от А до Я.

Жюстин Томс отбеляза, че коронавирусната пандемия е дала условия за бум сред авторите на подкасти, но някои бързо-бързо са преустановили дейността си. Тя подчерта особеното значение на качеството на запис, както и съдържанието на епизодите – тава е част от изразяването на уважение към слушателите.

По думите на Томс в световен мащаб най-честата продължителност на подкастите е от 5 до 8 минути. В България обаче дългите формати са най-харесвани.

Консуматорите у нас не са толкова много, но се предимно млади хора.

Стилиян Ринков отбеляза, че класическия подкаст е за слушане, преживяването е съвсем различно от видеоподкастите, които в канал де факто са влог.

За още подробности чуйте разговора на Катя Василева.


По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 06.11.24: Доналд Тръмп се връща в Белия дом

Коментатори във "Форум" тази седмица са историкът и журналист в сайта OFFNews Манол Глишев и сертифицираният преподавател сугестопед Тодор Терзиев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха в сряда бяха: - След изборите в САЩ: Доналд Тръмп се връща в Белия дом – как гласуваха американците и какво предстои? - Световните..

публикувано на 06.11.24 в 19:51
Християн Петков

България все още е със стабилен пазар на труда в предлагането на работа

Какво се промени на пазара на труда за една година и кои са факторите, които най-силно му влияят, коментираме в предаването "Ритъмът на столицата" с Християн Петков - оперативен директор на HR компанията и кариерен сайт JobTiger, който публикува своя месечен анализ относно обявите за работа на годишна база. Според посочените данни, през..

публикувано на 06.11.24 в 17:23

МС одобри 1,338 млн. лв. за компенсации на семейства с деца, но без място в градина

Правителството одобри финансиране в размер на 46,6 млн. лева за общини, които ще имат възможност да планират изпълнението на редица значими проекти в сферата на социалната и техническата инфраструктура. Одобрени са също 1 338 000 лева за Столичната община и за община Пловдив. Средствата са за компенсации на семействата, чиито деца не са приети в..

публикувано на 06.11.24 в 16:06
Кадър от филма

В Австрия високо оцениха наш филм за цар Фердинанд, чакаме българската му версия

Българският документален филм "Австрия - Кобург - България: Последното пътуване на цар Фердинанд" беше излъчен по австрийската обществена телевизия ORF III в най-гледаното време (с повторения), като част от поредицата "Наследството на Австрия". Сценарист на филма е Димитър Стоянович, а режисьор - Лъчезар Аврамов . Филми за цар..

публикувано на 06.11.24 в 15:48

Български групи представят "Sonic odyssey" в аудио-визуален концерт

"Соник одисея" на живо ще представят Борис Малеванов от “Хептаграм“ и Александър  Николов от "Tickle the Sage“, които ни разказаха за своя предстоящ аудио-визуален концерт, с който ще проведат психоделичен експеримент на планетата Земя, мистично, нали? Ще има визуално шоу, LED, огнено шоу и екстатични танци. “Преведено буквално..

публикувано на 06.11.24 в 15:48
Доц. д-р Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: Кампанията на Тръмп беше по-убедителна като тон и с по-ясни послания

В последните дни кампанията на Доналд Тръмп беше по-убедителна като тон, по-ясна и последователна като послания, коментира пред Радио София докторът по политология доц. д-р Искрен Иванов. "Харис се опита да компенсира това изоставане, което се получи при смяната на Джо Байдън в последния момент, но не съм убеден, че успя да го навакса. Това е..

публикувано на 06.11.24 в 15:27
Мирослав Моравски-Моро е в ролята на Благун свирача

Етно-рок мюзикъл разказва от сцената за родопските традиции

Етно-рок мюзикъл със загадъчното заглавие "Да опазиш Сребра невяста"  ще се играе в четвъртък, 7 ноември. За него екипът на "Добър вечер, София“ научи от Мирослав Моровски-Моро . Мюзикълът е създаден по негова авторска книга. "Паралелно са писани двете неща, защото, когато работиш и върху музика, и върху история, те вървят заедно и се..

публикувано на 06.11.24 в 13:40