Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолози помагат на онкоболни и техните близки

Снимка: zdrave.net

Психолози ще бъдат назначени да работят с тежко болни пациенти в Първа, Втора, Четвърта и Пета градски болници, както и в "Комплексен онкологичен център" - София. Това реши на заседанието си на 6 октомври 2022 г. Столичният общински съвет (СОС).

В проекта се предвижда психолозите да бъдат назначени на половин работен ден в здравните заведения, за да могат да работят с тежко болни пациенти, както и с техните близки.

Предстои специалистите да бъдат назначени, като се очаква да започнат работа от днес, 01.11.2022 г. Петте градски болници ще бъдат задължени да "предоставят психологическа помощ като форма на палиативна грижа и грижа за тежко болни пациенти и техните близки, за период от 6 месеца, по график, всеки работен ден по 4 часа" - това гласи решението на СОС.

За това колко е голямо значението на психологическата подкрепа и защо е важно да я има – пред Радио София разказа специалистът от Фондация "Победи рака" д-р Полина Лъжанска.

"Фондацията се занимава с предоставяне на информация на пациентите чрез портала cancercare.bg. Това беше първият такъв портал, който синтезира пътя на пациента и подробна информация за онкологичните заболявания, както и за всичко свързано около тях, включително и психологическа помощ", сподели тя.

Д-р Лъжанска отбеляза, че обикновено пациентите имат нужда от информация за различните заболявания, през които преминават и допълни:

"Хората в България са изключително неинформирани за онкологичните заболявания, защото няма единна политика и достатъчно кампании, които да се правят за да има една по-висока здравна култура. Това е един много труден и сложен път. Тъй като в нашата здравна система нещата не са подредени едно след друго, а е малко хаотично направено всичко, пациентите изключително много се объркват и не знаят къде да поемат, къде ще им е следващата стъпка и какво да правят".

Тя посочи, че макар и подценявана, психологическата помощ при пациентите е много важна и трябва да върви успоредно с медицинското лечение. Проучвания показват, че когато на тях им е била оказана психологическа помощ изходът от заболяването им е много по-добър, отколкото на тези, които не са имали такава подкрепа.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вечното дерби е на 2 март.

Пуснаха билетите за ЦСКА - Левски, МВР затвори 10 блока на стадиона

Стартира продажбата на билети за дербито ЦСКА - Левски. Двубоят от 23-ия кръг на Първа лига ще се изиграе на 2 март (неделя) от 14:00 часа. Пропуските са по 25 лева за секторите “А” и “В” и по 15 лева за “Г” и “Б”. На стадиона може да има максимум 32 000 зрители, а капацитетът на “Васил Левски” е 43 000. Причината е, че по изискване на полицията са..

публикувано на 25.02.25 в 13:34
Теодосий Спасов

Да слушаме "Антарктически приказки" за кавал и китара

Пет години след идеите-композиции и записи на о. Ливингстън, Теодосий Спасов "сглобява" албума "Антарктически приказки" в студиото на Иван Шопов. В студиото на БНР-Радио София световният кавалджия нарече албума "злополучен", защото точно тогава – през 2019-а и 2 години след това, ковид пандемията "фиксирала" проекта. Теодосий Спасов..

публикувано на 25.02.25 в 13:29

Футболистът Георги Пашов споделя в книга спортния си опит и стъпките към успеха

Бившият футболен национал на България Георги Пашов създаде първия по рода си наръчник, разкриващ стъпките, които могат да помогнат на младите да станат професионални футболисти. Книгата "Как да стана професионален футболист? 6-те компонента за успеха" ще помогне на състезателите да изградят дисциплина, увереност и мотивация. Спортът трябва да..

публикувано на 25.02.25 в 12:42
Ангел Стефанов

Въведоха в експлоатация 9 нови "зелени острова" в "Овча купел"

Почистващите фирми, които обслужват "Овча купел“ се справят добре, коментира пред Радио София кметът на района Ангел Стефанов. "Всяка година се актуализират площите, които трябва да се метат и мият. Напълно възможно е да се пропусне някой нов тротоар или блок. Разчитаме и на активността на гражданите, които да сигнализират, че има нова улица..

публикувано на 25.02.25 в 11:14

Във ВМА извършиха първата за годината чернодробна трансплантация

Специалисти от столичната Военномедицинска академия са извършили първата от началото на тази година чернодробна трансплантация. Операцията е направена на 24 февруари, съобщават от болницата. Реципиентът е 54-годишна жена. Операцията е продължила над стандартното време – близо 8 часа и половина, заради крайно тежкото състояние на реципиента. В момента..

публикувано на 25.02.25 в 11:11

"Илинден" е един от столичните райони с въведени т.нар. "зелени острови"

Кметът на "Илинден“ Емил Бранчевски е доволен от почистването на района по време на снеговалежите. По думите му, големите булеварди са се почиствали дори в малките часове на денонощието. "Забави се почистването в малките улички, което е разбираемо, но ние се съсредоточаваме първо върху критичната инфраструктура около детски градини и училища, около..

публикувано на 25.02.25 в 10:07

Откриват изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи"

На тържествена церемония в Мраморното фоайе на Българското национално радио ще бъде открита изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи", БНР - поглед отвън. Експозицията е с фото-и и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието официално ще бъде представен и новият..

публикувано на 25.02.25 в 09:04