Действително има дефицит на лекарствата в страната, признават от Агенцията по лекарствата. Оттам информират, че електронна система всеки ден следи наличностите на около 3 000 медикамента, които Здравната каса покрива. През нея се генерира списък със забрана за износ на дадени лекарства, когато наличностите в аптеките паднат под 65%.
За промяна на формулата за изчисление, настоява служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев, тъй като през март 2022 г. е въведена нова системна формула. Той търси варианти да се върнат около 240-250 медикамента отново за наблюдение. След извършен одит на системата към момента попадат между 60 и 80 продукта на седмична база.
Преди три години от Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства съвместно с Федерация „Български пациентски форум“ беше изградена платформа за сигнали за недостиг на лекарства.
До момента са събрани около 1800 сигнала от цялата страна, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ Боряна Маринкова, изпълнителен директор на от Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства.
„Затруднението за откриване на лекарство за всеки един пациент е 100% от неговия проблем, а в национален план може да се окаже, че проблем не съществува. Нашите данни показват, че в 47% от случаите лекарства има, но поради трайно нарушеното доверие в системата на здравеопазването, след първата и втората аптека, той се отказва да търси и сигнализира, а най-вероятно в следващата е щял да го открие. Ние се радваме, че в 50% от случаите успяваме да съдействаме и да дадем бързо обратна връзка“, обясни Маринкова.
Тя добави, че най-много сигнали за липсващи лекарства подават жителите на София. По-рядко се получават сигнали от малките населени места. Често в платформата пишат хора, които търсят не лекарства, а хранителни добавки. Сигналите от последните седмици са свързани с медикаменти, които имат заместители и могат да бъдат заменени. Най-много сигнали в момента платформата генерира за сироп за деца, който има промяна в европейската дистрибуция, каза Маринкова.
„Действително в момента има липса на едно лекарство за епилепсия. То е постоянен обитател на нашата платформа, независимо от сезона или периода. То е с много ниска квота за внос в България и тя много бързо се изчерпва. Това наистина буди тревога. За радост, в момента нито от платформата, нито кръстосаната проверка с данни от пазара показва да има проблем с онкологични лекарства, на болнично ниво няма проблем, за разлика от пиковете на пандемията, когато нискомолекулните хепарини изправиха на нокти, както хирурзите и онколозите, така и бременните жени. Сега нискомолекулни хепарини има“, допълни Боряна Маринкова.
Тя обясни, че в момента единият от препаратите за инхалации за деца е напълно наличен. Осигурени са и допълнителни количества от паралелен внос. Маринкова уточни, че 21% от сигналите на платформата са сигнали за лекарства, които няма как да бъдат открити, тъй като вносът за тях е спрян. Често такива препарати, пациентите внасят сами от чужбина.
По отношение на промяната на системната формула за изчисление на лекарствата, Маринкова обясни, че действащата в момента формула напълно съответства на нормата в Закона за лекарствата в хуманната медицина, за разлика от предходната й версия.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..