Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на “Лозенец“ Константин Павлов в студиото на колела на Радио София. Какво видя в поверения му район?

Снимка: Радио София

Новото студио на колела на Радио София тази седмица обиколи район „Лозенец“, заедно с кмета Константин Павлов.

Във второто издание на рубриката "Нашата кола във вашия квартал", водещият на „Събуди се, София“ Константин Лавсов разходи с автомобила районния кмет в новите квартали, които попадат на територията на „Лозенец“.

Първата точка, през която преминаха е ремонтираният бул. „Филип Кутев“, след което мобилното студио се насочи по ул. „Флора Кънева“. През седмицата стана ясно, че големият проблем в тази част на София е собствеността на улиците.

Ул. „Флора Кънева“ е общинска собственост. По нея се изгражда с европейски пари водопровод, който трябва да свърже канализацията на „Драгалевци“ със софийската канализация и самият кв. „Кръстова вада“ да получи канализация, което ще го накара да прилича на по-модерен квартал“, каза Константин Павлов.

Той коментира и казуса с ограниченото паркиране около столичния Зоопарк. Паркоместата са малко и се заемат веднага, след което останалите автомобили паркират неправилно.

„Бившият паркинг на Зоопарка е доста голям, но той е бил приватизиран през 90-те години и оттогава е склад за строителни материали. Въобще не мисля, че тук е мястото за голям склад за строителни материали. Смятам, че продажбата на самия паркинг е скандален и дори криминален, но ситуацията е такава. Той е частен“, обясни Павлов.

По думите му, няма как на мястото да се въведе почасова зона за платено паркиране, тъй като голяма част от имотите са частни.

Кметът на район „Лозенец“ направи връзка и с резултатите от последното преброяване на населението и местната политика.

„Точно тези нови квартали, в които ние се движим, как няма инфраструктура, как се чака за какво ли не с десетилетия, всъщност в тях се заселват най-желаните жителите по целия свят – млади, активни семейства, с добро образование, с малки деца, перспективни. Това са жителите мечта, а ние ги караме да живеят в тези условия, принуждаваме ги, заради това, че десетилетия наред не сме успели да си направим градовете такива, каквито трябва. Импулсът те да напуснат България е огромен“, добави Константин Павлов.

Какво още каза кметът на „Лозенец“ за проблемите, свързани с новите квартали на територията му, можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16