Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой е отговорен за поддръжката на асансьорите?

Снимка: БНР, архив

Предвидени ли са в наредба, или пък в закон глоби за собствениците на асансьорите, които не са изпълнили изискванията за безопасност и поддръжка? Изобщо как е уреден въпросът с безопасността на асансьорите в България? Подробности по темата пред Радио София разказа Емануела Фролошка от Фондация ''Асансьорна безопасност''.

Относно броя на неизправните асансьори в страната Фролошка коментира, че такава информация не е стигала нито до фондацията, нито до широката общественост и съществува необходимост от това, да бъде установен действителният брой на асансьорните съоръжения, както и тяхното реално състояние.

Според Българската асансьорна асоциация в България има около 130 хиляди асансьора, като 90 хиляди от тях са монтирани преди 1999 година, а само през 2022 г. от движение са спрени 90. Реални ли са тези числа и чия е предимно отговорността за поддържането на лифтовете - етажната собственост, всеки един ползвател или контролните органи?

"Аз съм сигурна, че тези данни би трябвало да са достатъчно динамични поради факта, че има съоръжения, които отпадат от употреба, а освен това наблюдаваме и бум в строителството, така че едва ли тези данни биха могли да бъдат надеждни. Това може да бъде установено в рамките на едно детайлно изследване, което да бъде извършено на територията на страната и което да потвърди или отрече тази информация", коментира Фролошка.

Тя допълни, че отговорността за поддръжката би трябвало да бъде в етажната собственост, тъй като по силата на всички действащи законови разпоредби в нашата страна асансьорът е обща част от етажната собственост. Отговорността на фирмите за поддръжка е тази поддръжка да бъде осъществена качествено и е недопустимо асансьорните съоръжения да бъдат ремонтирани от неупълномощени лица. Фролошка коментира, че съществува закон, при който етажната собственост не може да бъде глобена по никакъв начин за това, че асансьорът е ремонтиран от неоторизирано лице.

За това как се подготвят специалисти по асансьорна техника Фролошка посочи, че е бил направен опит да бъде създадена такава паралелка, но привличането на млади специалисти е било неуспешно. Според нея за да има интерес към професията би трябвало браншът да инициира този интерес чрез обучения, привличане на световни лидери и т.н., а от Фондация ''Асансьорна безопасност'' организират обучения за деца.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57