Иновативните училища у нас имат за цел да подкрепят децата в преодоляване на предизвикателствата в учебния процес, а и в живота, именно чрез изкуството. Арт подходите в училищата правят обучението по-достъпно и по-трайно, но и създават позитивна среда. Един от подходите е децата да бъдат насърчени да обяснят науката, чрез изкуството.
Така те сами, през своя поглед и със своите знания и умения рисуват, моделират, фотографират, правят видеа, комикси, 3-D модели на научното знание, така, както те го осъзнават. Примери за такива училища ни дава Наталия Михалевска - директор на дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" към МОН.
"В основно училище "П.К. Яворов" в Бургас има цял цикъл за учене чрез изкуство "Вчера, днес и завинаги България", който е свързан с родолюбието, с българската етнография, с народното творчество и обхваща всички паралелки на четвъртите класове на това училище", сподели Михалевска.
Има и нови учебни предмети, свързани с изкуството. В средното училище "Христо Смирненски" в Хисаря е създадена нова учебна програма и нов предмет, наречен "Нетрадиционни изкуства". Тази програма се свързва с художествено-творческите способности на децата и развитието им, с предприемачеството, но и с екологичната култура.
"Има нови учебни предмети, като например хореография в много от училищата. Други по-нестандартни, но с изключително въображение създадени модули в Луковит например, са за учениците, които развиват знания и умения чрез кинообразование", коментира Михалевска.
МОН стимулира училищата да обменят своя опит в областта на иновативните програми, по които работят. Един от най-сладките примери за такова обучение е арт сладкарството в професионалната гимназия по туризъм "Алеко Константинов".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва почти обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират специализирана изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..
"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..
На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..