Люба Кутинчева – най-голямата пътешественичка или… българската Мата Хари
Люба Кутинчева тръгва на пътешествие по света през 1929-а, когато е на 19 и се завръща чак след 10 години, избродила целия Близък и Далечен изток и Северна Африка, стига до Южен Сахалин и Мадагаскар. Тя се запознава отблизо с нравите и обичаите на Сирия, Палестина, Йордания, Египет, Етиопия и Еритрея, Судан, Саудитска Арабия, Ирак, Персия (Иран), Афганистан, Оман, Маскат, Индия, Бирма, о-вите Цейлон, Ценобе, Борнео, Суматра, Филипините, Формоза (Тайван), Сиам (Тайланд), Китай, Япония, Алжир, Испанско Мароко, Тунис, Либия и още много други страни от Азия и Африка.
Официалната версия е, че се препитава чрез сказките за България, които изнася срещу заплащане, а ако няма такива, се хваща да бере плодове или да работи във ферми.
Как при това положение успява да се срещне лично с царски особи като крал Фейсал Първи, най-големите мислители на своето време – Махатма Ганди, министър-председатели и банкери?
Предадените от нея документи в Държавния архив на Стара Загора не разбулват тази мистерия. Дори я задълбочават.
Била ли е Люба Кутинчева съветска шпионка – чуйте звуковия файл:
Информационна кампания с послание „Дарители – Будители“ започна Българският дарителски форум (БДФ) от началото на октомври. Инициативата ще продължи до Деня на народните будители - 1 ноември. Повече за идеята и реализацията пред БНР-Радио София разказа Теодора Петрова от БДФ. До края на октомври ще бъдат разказвани истории от..
С научна сесия Българската академия на науките ще отбележи 120 години от рождението на Джон Атанасов , създал първия цифров електронен компютър. Събитието ще се проведе от 16:00 часа на 4 октомври, в зала „Проф. Марин Дринов“ на Академията (ул. „15-ти ноември“ 1). Два часа по-рано на специална церемония президентът Румен Радев ще връчи..
Изкуството на репортажната фотография и уловените моменти между хора и животни е показано в изложбата "Истории с опашки", в галерия "Синтезис". Тя бе открита в края на септември и ще може да бъде видяна до 11 ноември. В предаването “Радиокафе“ я представи нейният автор проф. Красимир Андонов - кинооператор, фотограф и преподавател в НАТФИЗ...
Гьоте Институт отправя отворена покана към всички български артисти, без ограничение във възрастта, опита, или полето им на дейност, за безплатна 4-дневна работилница с германския артист и фотограф Йоахим Шмид, във връзка с предстоящата му изложба в София. Целта ще бъде създаване на собствени книги с намерени изображения и текстове...
Колко дълго може да продължи война, която не може да бъде спечелена? Този въпрос е резонен, ако се приемат за верни тезите, че войната в Украйна не може да бъде спечелена, коментира пред БНР-Радио София Любомир Кючуков , директор на Института за икономика и международни отношения, бивш зам.-министър на външните работи и дипломат. По..
Проектът "Приказки на колела" тръгва на турне в училища и детски градини от район "Подуяне“. Инициативата има за цел да събуди у децата любов и уважение към природата. Те трябва да знаят, че дърветата са не само кислорода на планетата, нои са част от цялата екосистема. “Идеята на целия проект, подкрепен от Столичната програма "Култура",..
Бугстаграмъри организират в социалната мрежа книжното предизвикателство #Страхотомври , провокирайки читателите да споделят любими книги и страшни истории. Това се случва в 11 категории с книги и герои, като са включени и кино феновете. Предизвикателството се реализира в рамките на 4 седмици, като всяка седмица има собствена тема...