Абдел Азис Ерашиди е марокански писател. Той е преподавател по арабска литература и е автор на романи и сборници с новели и есета, лауреат е на няколко литературни награди.
Писателят гостува у нас по покана на Асоциацията на учителите по френски език със съдействието на мароканското посолство в България. С него ни среща Елмира Джома, а преводът в ефир е на Вяра Любенова, преподавател в IX Френска eзикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин".
Абдел Азис Ерашиди сподели, че това е първото му посещение в България, има подготвена пълна програма за среща с преподаватели, ученици и студенти:
"Още от първия миг много ми харесва и виждам колко е хубаво в София", каза писателят и подчерта, че е готов и за по-нататъшно културно взаимодействие и диалог.
И допълни:
"Климатът тук също много ми харесва. Оставих Мароко вчера, при 33 градуса, за мен това е една радикална промяна, която ме вдъхновява да пиша и да работя."
Писателят разказа още за срещата си с директора, преподавателския екип и някои ученици на Френската гимназия: "Те са прекрасни, очарователни, с високото ниво на езика и със своето любопитство и с това, че са отворени да опознаят мароканската култура".
"Болката на пясъците" е първата книга на Абдел Азис Ерашиди, която излиза на български език.
"Това е една колекция от 10 новели и за първи път виждам моето творчество изписано на български език", каза той и не скри своето въодушевление, че има сходство дори в цветовете на националните носии на двете страни. Една от темите, върху които писателят акцентира, е пустинята Сахара като усещане за един различен свят.
"Забелязвам, че учениците задават въпроси за три неща - детството, здравето и жената, които са разгледани в новелата "Ужилването". Надявам се, българската публика чрез тази новела да се докосне до ценности, които ще бъдат като добавена стойност към цялото ѝ отношение към литературата", заяви Абдел Азис Ерашиди.
Още за творческия път на писателя и как изглежда щастието през неговите очи, чуйте от разговора на Елмира Джома в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..