Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството на песента влиза в детските градини

Снимка: Радио София

"На крилете на песента" е проект на Сдружение "София- дух и култура" и Дуо Колаж - Нона Кръстникова (сопран) и Мария Русева (пиано), подкрепен от Столична програма "Култура" на Столична община. Пианистката и преподавател в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" Мария Русева разказа пред Радио София за проекта", в рамките на който двете с певицата Нона Кръстникова представят изкуството на камерната класическа песен в 15 детски градини в София.

"За първи път в живота си, или един от малкото пъти мога да кажа, че очакванията ми бяха надминати и това, което правим наистина е страхотно. Ефектът, който виждаме върху децата и дори техните преподаватели е огромен и това изключително много ни вдъхновява", сподели музикантката.

Представянето на камерни песни по думите й е един от компонентите на проекта и той включва три основни неща:

"На първо място ние записахме аудио албум с 15 песни от романтични песенни композитори, на второ място издаваме книжка за деца, която ще има QR кодове, които дават достъп до целия музикален албум, а към всяка една от песните има създадена специална илюстрация. Третият компонент е нашето посещение в детските градини, училища и други културни и образователни центрове", отбеляза Русева.

Музикалният албум съдържа песни от Шуберт, Шуман, Брамс, Григ и Менделсон, подходящи за деца и изпълнени от Дуо Колаж. Проектът е съпроводен от конкурс за детска илюстрация и за детски превод. Част от инициативата е и webinar на проф. д-р Кремена Ангелова на тема "Звукозаписът и младия музикант".


"Зад всяка една дума в този толкова кратък поетичен текст, който изразява толкова много стои една цяла картина, понякога и цяла сцена. И всъщност добрите изпълнители на камерни песни са именно тези, които могат да вложат този смисъл във всяка една дума, в начина, по който я произнасят, в начина, по който я локализират. И точно към това се стремим и ние с Нона. Това, което ние правим при децата е един превод на тези песни, като към всяка песен подхождаме по различен начин", сподели тя.

Пианистката отбеляза, че подходът към децата трябва да е внимателен и да се поднесат малко песни, но по такъв начин, че те да могат да ги запаметят и да провокират интереса им в тази посока. Първият спектакъл от поредицата, който предстои е посветен на Шуберт.

"Колкото е изморително, толкова е и удовлетворително и ние си тръгваме винаги окрилени от тези срещи с децата", каза Русева и допълни, че песента на тях им е много близка, тъй като все-още в детските градини тя е застъпена под една или друга форма.


"Има едни теории в нашите среди, че тази музика е много по-елитарна, много по-лесно се възприема инструменталната музика, но не е така. Защото наистина малките деца са свикнали самите те много да пеят и да им се пее, надявам се, че им се пее на децата вкъщи и виждам, че много спонтанно реагират на това нещо, много естествено го приемат", посочи музикантката.

Тя прикани слушателите да потърсят книжката "На крилете на песента", която ще излезе в средата на декември 2022 г. и в която всичко това се поднася на детската аудитория по един много различен начин.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Людмил Кърджилов: Затоплянето не е опасно, зеленият преход не бива да води до обедняване

След юни и юли, гореща вълна с температури до над 35 градуса ще има в София и през август . Нормално е, все пак е лято.  Горещините водят до дискомфорт , опасно е човек да се излага дълго на горещите слънчеви лъчи – особено за малки деца, възрастни и хронично болни, но е спорно дали глобалното затопляне като цяло води до по-големи проблеми за..

публикувано на 26.07.24 в 12:59

Терзиев: Няма опасност от обгазяване на София заради пожара в гр. Елин Пелин

6 екипа от Дирекция „Аварийна помощ и превенция“ на Столичната община са помагали през изминалата нощ в района на инцидента в Елин Пелин. Изпратен е включително и дрон с термокамера, който е насочвал службите за овладяване на ситуацията. Това заяви в началото на продължаващото и през днешния ден заседание на Столичния общински съвет кметът на София Васил..

публикувано на 26.07.24 в 11:06

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията. Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов заяви намясто, че екипите все още не могат да влязат в района...

публикувано на 26.07.24 в 10:16

Каква е разликата между инфлуенсър, журналист и пропагандатор

С младия актьор, ютюбър, влогър и граждански активен лъв Стефан Попов-Чефо не ви срещаме за пръв път. Той е на 30 и се изявява по най-различни обществено значими, културно-политически теми, за да приобщава най-различни хора към идеи, ценности, послания. Признава, че в началото – преди около 5 години, когато той самият е на 25, в канала..

публикувано на 26.07.24 в 09:53

Стефан Виет – за предизвикателството да се придвижваш в София с инвалидна количка

Голяма част от инфраструктурата в София не е достъпна за хора с двигателни проблеми и придвижването е предизвикателство, сподели пред Радио София студентът Стефан Виет. Той страда от Остеогенезис инперфекта, по познато като “стъклени кости”. "Има трудности, които по свой собствен начин можеш да ги преодолееш, с помощ, разбира се. За да изляза..

публикувано на 25.07.24 в 18:16
Снимката е илюстративна

Спорове в СОС заради оборудването и обзавеждането на детски градини в район "Изгрев"

Оборудването и обзавеждането за няколко нови и разширения на съществуващи детски градини в район „Изгрев“ предизвика спорове между общинските съветници от коалиция „ГЕРБ-СДС“ и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София). Несъгласието се породи от количествено-стойностните сметки, с които районният кмет д-р Делян Георгиев оправдава..

публикувано на 25.07.24 в 17:14

Делегати от над 130 държави ще обсъждат в София иновациите в подкрепа на климата

На 1 август 2024 г., Стопанският факултет и Националният център за полярни изследвания към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организират научна конференция „Наука и иновации в подкрепа на климата, устойчивостта и гражданите - от местни към национални и глобални перспективи и научени уроци за по-добри политики, практики и за по-добро..

публикувано на 25.07.24 в 16:27