"За първи път в живота си, или един от малкото пъти мога да кажа, че очакванията ми бяха надминати и това, което правим наистина е страхотно. Ефектът, който виждаме върху децата и дори техните преподаватели е огромен и това изключително много ни вдъхновява", сподели музикантката.
Представянето на камерни песни по думите й е един от компонентите на проекта и той включва три основни неща:
"На първо място ние записахме аудио албум с 15 песни от романтични песенни композитори, на второ място издаваме книжка за деца, която ще има QR кодове, които дават достъп до целия музикален албум, а към всяка една от песните има създадена специална илюстрация. Третият компонент е нашето посещение в детските градини, училища и други културни и образователни центрове", отбеляза Русева.
Музикалният албум съдържа песни от Шуберт, Шуман, Брамс, Григ и Менделсон, подходящи за деца и изпълнени от Дуо Колаж. Проектът е съпроводен от конкурс за детска илюстрация и за детски превод. Част от инициативата е и webinar на проф. д-р Кремена Ангелова на тема "Звукозаписът и младия музикант".
"Зад всяка една дума в този толкова кратък поетичен текст, който изразява толкова много стои една цяла картина, понякога и цяла сцена. И всъщност добрите изпълнители на камерни песни са именно тези, които могат да вложат този смисъл във всяка една дума, в начина, по който я произнасят, в начина, по който я локализират. И точно към това се стремим и ние с Нона. Това, което ние правим при децата е един превод на тези песни, като към всяка песен подхождаме по различен начин", сподели тя.
Пианистката отбеляза, че подходът към децата трябва да е внимателен и да се поднесат малко песни, но по такъв начин, че те да могат да ги запаметят и да провокират интереса им в тази посока. Първият спектакъл от поредицата, който предстои е посветен на Шуберт.
"Колкото е изморително, толкова е и удовлетворително и ние си тръгваме винаги окрилени от тези срещи с децата", каза Русева и допълни, че песента на тях им е много близка, тъй като все-още в детските градини тя е застъпена под една или друга форма.
"Има едни теории в нашите среди, че тази музика е много по-елитарна, много по-лесно се възприема инструменталната музика, но не е така. Защото наистина малките деца са свикнали самите те много да пеят и да им се пее, надявам се, че им се пее на децата вкъщи и виждам, че много спонтанно реагират на това нещо, много естествено го приемат", посочи музикантката.
Тя прикани слушателите да потърсят книжката "На крилете на песента", която ще излезе в средата на декември 2022 г. и в която всичко това се поднася на детската аудитория по един много различен начин.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..