Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

23 и 27 ноември в Софийска градска художествена галерия

"Музикалните фигури на барока" - камерен концерт-спектакъл, в който се преплитат история и музика

Вера Николова, Емануела Шкодрева и Маргарита Илиева
Снимка: Личен архив

Три талантливи дами се обединяват за да „заживее“ този спектакъл. Две от тях – сопраното Вера Николова (която е родена в София, израснала и учила във Венеция и дълги години живяла в Париж) и пианистката Маргарита Илиева (преподавател в Националната музикална академия в София, носителка на много награди, едно от ярките имена в новото поколение пианисти в България) имат съвместна история, представяли са една елегантна френска програма на фестивала Музика в Балабановата къща в Пловдив.

„Отдавна искахме да направим една поредица от концерти, които да са едновременно образователни, но и поднесени по един различен модел, с разкази за времето, когато музиката е създадена и с висока художествена стойност“ – разказа в предаването „Радиокафе“ Маргарита Илиева, която е автор на концепцията. 
Реализацията на тази тяхна мечта идва с появата на Емануела Шкодрева, актриса от трупата на Народния театър, която „довежда“ в проекта и режисьор. Това е Юрий Дачев, който режисира два от спектаклите, в които в момента играе Емануела – „Виновният“ от Димитър Димов и „Пиано в тревата“ от Франосаз Саган“. 
Именно тя разказва историите, които изграждат „Фигурите на барока“ – един камерен концерт-спектакъл за бароковата опера, в който по занимателен начин се преплитат история и музика. 

Използваните за канава на разказа биографични препратки към „скандални“ за времето си личности като Кристина Шведска или Франческа Куцони позволяват да видим бароковата опера от един различен, дори на моменти изненадващ ракурс, а различните музикални термини се прокрадват почти неусетно. 

Програмата включва творби от Клаудио Монтеверди, Антонио Вивалди, Хендел и Бах (къде е пресечната точка между него и оперите е интересна тема), както и някои от клавирните бисери на  Доменико Скарлати. Специален акцент са творбите на една дама, родена в напредничаво за времето си семейство, която проявява своя талант от малка и едва 6-годишна дебютира пред Краля-слънце.
Макар и „бутиков“ като замисъл, концерт-спектакълът „Фигури на Барока“ се превръща в увлекателно „пътуване във времето“ подходящо за всяка публика.

„И в Париж непрестанно търсят пътища към привличането на млади хора и нова публика в залите“ – разказа Вера Николова, която продължава да дели времето си между френската столица и София.
„Фигурите на барока“ се реализира с подкрепата на Столичната община.  Двата спектакъла са на 23 ноември от 19 часа и на 27 ноември от 18.30 в Софийската градска художествена галерия. Входът е свободен.
Чуйте още подробности в разговора на Лили Големинова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34