Крепостта Урвич представлява останки от средновековна твърдина от 9 – 10 в. известна още като Кокалянски Урвич. Намира се на 20 км от София, след Панчарево в посока Самоков. Много е подходяща за бърз кръгов маршрут сред природата с исторически привкус и дори включва посещение на манастира Св. Николай Летни. Известна още като последната крепост на Шишмановци, тя ни връща в последните години на Второто Българско царство, във времената на славни царе и епични битки.
Крепостта Урвич, заедно с Панчаревския манастир „Свети Никола“, крепостната черква-манастир „Св. Илия“ и Кокалянския манастир „Свети Архангел Михаил“, образуват Урвичкия крепостно-манастирски комплекс – част от Софийската Света гора. Безспорно голямата атракция по време на разходката до крепостта Кокалянски Урвич е 7-метровата отбранителна кула, наблюдаваща подхода към крепостта. На неин фон, се издига и частна вила, с архитектурна визия наподобяваща тази на крепостта. От шосето, непосветените лесно могат да се объркат и да се зачудят, какъв е този стабилен градеж със всички средновековни атрибути, за които не са чували никога. На най-високата част на крепостта Кокалянски Урвич се е намирала средновековната черква-манастир Св.Илия.
"В района са запазени много легенди. Песни от Бистрица, Железница, Кокаляне са един цял епос около цар Ясен – най-малкия брат на Иван Шишман, дал живота си в битка с османските турци", отбеляза пред Радио София археологът Филип Петрунов от НАИМ при БАН.
Учените с изненада установяват, че и в средата на ХХ век е имало тухлена постройка на това място. Тази година археолозите са попаднали на нова църковна постройка, от XIII-XIV век. Първата е открита там през 1969 г. от проф. Димитър Овчаров. Сега е открита втора.
До мястото софиянци могат да стигнат с автобусна линия №3. За по-големите ентусиасти до цитаделата има възможност да се пренощува в специален заслон.
За повече подробности чуйте интервюто на Ана Попова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..
Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...
Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..
В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..
Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..
На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..