Проучването е проведено сред 1200 млади българи на възраст от 18 до 35 г. От него става ясно още, че по-вероятно е потенциални емигранти да станат хора на възраст между 18 и 25 г., отколкото между 26-35 г. Семейният им статус е на необвързани, живеещи с родители или съквартиранти, с по-ниска удовлетвореност от живота си в България и с по-песимистична нагласа за бъдещото си развитие и реализация у нас.
Изследването показва още, че потенциалните български емигранти са с по-висока склонност към поемане на рискове, най-вече социални и финансови и готовност да се разделят с роднини и близки, както и с по-слаби умения за планиране, организиране и контролиране на живота си.
Проучването е направено по проект „Психологични детерминанти на нагласите към емиграция и жизненото планиране при младите хора, в контекста на демографските предизвикателства в България", финансиран от ФНИ-МОН.
Младите българи между 18 и 35 г. съставляват основната част от отрицателния ни механичен прираст в страната, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ доц. д-р Диана Бакалова – ръководител на проекта.
„Това е разликата между изселените и заселените в страната. Това означава, че се изселват много повече млади хора на възраст между 18 и 35 г., отколкото се заселват. Ние го обясняваме от една страна с това, че хората вече се установяват, обвързват се, създават семейства, натрупват опит на определени работни места и изграждат някаква рутина в живота си. Има и приемане на ситуацията и свикване“, каза доц. д-р Диана Бакалова.
За да се спре емиграцията на млади български граждани от страната са необходими промени в нормативната уредба, свързани със структурата, функциите и дейността на отговорните институции, повишаване на качеството на средното и висшето образование в страната, адекватно повишаване не само на заплащането на труда, но и подобряване на условията на труд в компаниите и организациите и др.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Специален гост ни е от един от символите на града и на българския спорт,: "Снегът не трябва да е много, трябва да е достатъчен. Опашката за нощно каране е 150 м., чака се 10-15 минути. Още не съм карал нощем, иначе карам три пъти седмично за да поддържам форма. Познавам Боровец от две годишен. Трябва да се оправи чистотата, да се подобри..
Изнесеното ни студио е в Боровец, където снежното настроение е най-добро. Пръв гост ни е Началникът на Спасителната служба Ангел Керкелев : "Курортът е много красив в бяла премяна. Гостите са обаче най-важни. Както обикновено водещи са от Великобритания. Само две години не бяха заради КОВИД, след тях са българите. Една дестинация трябва да..
В рубриката "Младите легенди", Елена Пъневска разговаря с арх. Борис Тикварски, За първи път от 15 г. България ще участва на Венецианското биенале на архитектурата, а Камарата на архитектите в България обяви победителя от националния конкурс за проект, който ще се изпълни в българския павилион. Екипът на архитект Борис Тикварски спечели конкурса с..
Семейната хармония на Фани Попова-Мутафова и Чавдар Мутафов е като любовна бяла врана На фона на поредицата от драми, изневери и скандали в писателските среди и сред софийската бохема между двете войни, семейната хармония на Фани Попова-Мутафова и Чавдар Мутафов е като любовна бяла врана. И макар житейската им съдба след девети септември 1944..
Отворени врати по Инженерна роботика за деца ще се проведат на 5, 11 и 12 февруари от 10:00 ч. до 12:00 ч. в Университет за деца в София. Подрастващите ще се запознаят с възможностите на новите инженерни технологии и ще очертаят перспективи за развитието си като инженери в съвременния динамичен високотехнологичен свят. Ще бъдат представени..
Темз Арабаджиева от "С книги под завивките" за романа на Ел Косимано "Финли Донован се справя изключително добре": "Недоспала съм, книгата се чете наведнъж. Още с първата страница почваме да се смеем, което не е присъщо на трилърите. Запознаваме се рано сутрин с Финли, която освен, че е самотна майка, е и писателка, която вече е профукала аванса за..
Как да говорим с партньора, за да бъдем разбрани? Съветите на психолога и психотерапевт Биляна Вълчева : "От 6 клас се роди идеята, че искам да съм психолог, но от 2009 съм дипломиран. Работя с хиляди хора. Работя със семейства и с деца. Всичко е общ кръг, в който се въртим. Емоциите ни и разболяват, но и ни помагат да оздравеем. Често травмата..