Често е канена да говори на големи форуми като срещите на НАТО, сесиите на Европейския парламент и в Библиотеката на Конгреса във Вашингтон. Носител е на един от най-високите ордени в Литва. Преди да се захване сериозно с писане Сепетис 22 години работи в музикалната индустрия в САЩ, списанието Rolling Stone я включва в секцията си Women in Rock.
"Преди да стана автор работих в компания, която менажираше артисти. Аз менажирах автори на текстове, продуценти, рок банди, съставях концертите им, помагах да съставят албумите си. Някои от уменията, които аз развих тогава по време на работата си в музикалния бизнес ги използвам за писане", сподели Сепетис.
Написала първата си книга на 9 годишна въраст, Сепетис отбеляза, че винаги е мечтала да бъде писател и е решила да разказва своите истории чрез музиката. Издаденият през 2011 г. роман "Пепел в снега" разказва за геноцида сред жителите на балтийските държави след съветската окупация. По думите на авторката всяко голямо издателство е отказвало да публикува книгата, защото историята според тях е твърде странна.
"Най-накрая намерих един издател в Ню Йорк, който каза: това не е странно, това е историята за оцеляването на човешкия дух", сподели писателката и добави, че книгата вече е излязла в над 60 страни.
За романа "Трябва да те предам" Сепетис е интервюирала в продължение на 5 години около 120 души в Румъния за да събере информация за режима на Чаушеску.
"Книгата се прие с толкова много интерес, състрадание и съпричастност и хората установиха, че това е падането на Берлинската стена. И за тях това е падането на комунизма", сподели авторката. Тя отбеляза, че споделянето на такива истории може да доведе до прогрес и разбиране не само между хората, но и между страни.
Сепетис отбеляза, че когато се пише за периоди, които авторът не е преживял лично той трябва да е много внимателен.
На утрешната среща - 6 декември 2022 г. от 19:00 ч в НДК с писателката Рута Сепетис ще се срещне с публика, а акцентът ще е книгата свързана с комунистическия режим в Румъния "Трябва да те предам". Модератор на събитието ще бъде Ива Дойчинова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..