След изчисления с данни на НСИ за енергийно бедни могат да се смятат лицата с годишен доход под 8669 лева.
При тези условия броят на енергийно бедните хора в България достига 2,829 милиона или 40,9% от населението на страната.
В момента около 290 хиляди души получават помощи за отопление с решение на служебното правителство. Но от КНСБ смятат че тази зима помощи за отопление би трябвало да получават двойно повече хора, и то в размер на 1000 лв., а не както сега - около 650 лв. които са достатъчни за около 3-4 кубика дърва.
Това коментира пред Радио София Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ.
Той поясни, че въвеждането на т.нар. социална тарифа беше предложена от КЕВР.
Базовата помощ за енергийно бедните домакинства на централно топлоподаване ще е за 100 киловатчаса на месец, при ползване на бойлер – до 150.
Това е изключително малко, коментира още Атанасов:
"Нужно е спешно решение. Вече сме декември, бавенето на решението само задълбочава проблема. Ако сега не се вземат мерки за преодоляване на енергийната бедност, в бъдеще политическите решения ще бъдат още по-тежки."
От КНСБ настояват да не се допуска крайно опростяване на критериите. Те трябва да бъдат добре обмислени, за да не се стигне до изключване на нуждаещи се от схемите за подпомагане.
"Трябва да се направи всичко възможно да не бъдат ощетявани енергийно бедните, в момента точно това се случва", смята още вицепрезидентът на синдиката.
Чуйте целия разговор с него.
Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..
Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..
Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..
Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..
Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..
Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..
От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес. Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..