В края на ноември нейни художествени медали са показни на изложба в Токио на NOBANA Art Work in GINZA. Творбите й са единствените български – нейни и на нейния професор Богомил Николов. На два пъти творби на Надя Розева са откупени от Британския музей.
„Това е един бутиков свят. Може да е много малък, но е изключително смислен, защото медалът, подобно на сценичния плакат, е едно изкуство, което синтезира в себе си, с други изразни средства, на много малка площ, много важни идеи и мисли. То трябва да бъде изразително и да бъде разпознаваемо, т.е. това, което искаме да кажем, да го кажем ясно, с естетиката на жанра“, каза в предаването „Радиокафе“ Надя Розева.
През 2021 г. получава покана от Българския антарктически институт да изработи наградите, посветени на 30-ата българска антарктическа експедиция.
„С тези награди бяха наградени 60 ветерани от експедицията. На следващата година си казах, че искам пак да правя награди, защото наградата е смисъл, наградата е уважение към труда на хората. Наградата трябва да бъде смислена, да бъде направена с толкова желание и любов, както и успеха на хората, които са я постигнали. Та на следващата година ми се обадиха от Националния филмов център и ме поканиха да направя наградите за 40-ото издание на фестивала „Златна роза“. И така направих статуетката тази година“, добави Надя Розева.
Неотдавна тя е избрана за Почетен член на Словашката асоциация на художествения медал от нейния изпълнителен комитет и членове. Словакия е държавата-дом на най-стария постоянно работещ монетен двор в Европа, основан през 1328 г., намиращ се в Кремница и до днес.
Надя Розева е участвала там в Международния симпозиум за художествени медали, организиран от Музея за монети и медали със съдействието на Словашката народна банка.
От 8 до 11 декември, на ул. „Шипка 23“ ще се проведе pop-up изложение, с творби на Надя Розева.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимките са предоставени от Надя Розева
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..