Младите творци споделиха пред Радио София, че като цяло са започнали с графитите от това да бъдат разпознаваеми, като правят нелегални неща до това да популяризират екологични теми в мащабни проекти.
"Често използваме природни елементи като символи в нашето изкуство. Много често те не са натоварени с буквален смисъл и хубавото е, че всеки може да си създаде някаква история на това, което вижда по свой начин", отбеляза Илиев.
Доста от техните творби са на стените на училища, като така произведенията им дават пример на децата да се заинтересуват от екология. През тези 14 години двамата са рисували освен в столицата и в много други градове както в България, така и в чужбина.
Като най-предизвикателен проект артистите определят рисуването им в Албания на 12 етажна сграда, на която е трябвало да се изкачат с голяма платформа, а към човека, който я е издигал са били отправяни смъртни заплахи.
"Динамиката и времето, което отнема между разработването на скица-проект и концепция за рисунката до реализацията е много различна, ако се касае за частна собственост. Тогава хората в голяма част от случаите нямат нужда от разрешителни, но ако е публична собственост, особено в централната градска част, тогава вече процедурите са доста повече", каза Илиев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..