Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентина Димитрова - фамилен психолог и психотерапевт:

Какво е "газлайтинг" и какво е добре да знаем за него?

Психотерапевтът Валентина Димитрова с водещата Гергана Пейкова в Радиокафе
Снимка: Радио София

Чували ли сте за газлайтинг? На практика това понятие не се превежда на български език и не говори почти нищо на българската публика. Със сигурност обаче, то се характеризира като вид емоционално насилие. За него разказа в предаването "Радиокафе", фамилният психолог и психотерапевт Валентина Димитрова.
"Можем да го обясним като форма на насилие, което е вид емоционална манипулация, психологическо насилие. Тогава, когато манипулатора има за цел да обърка, да дезориентира човека отсреща, да го разколебае в собствената му представа за света, за реалността. Жертвата започва да се разколебава в собствените си чувства, инстинкти и ситуации", поясни тя.
Човек загубва всякаква ориентация - кое е истина и кое лъжа. Губейки почва под краката си, започва да се самообвинява и да вярва, че това което му се казва е така. По думите на психотерапевта жертвата не е виновна. Винаги, когато има насилие, вината е на насилника.
Този тип насилници нямат определен профил, твърди психологът. Това могат да бъдат както мъже, така и жени. Тя подчерта, че широко възприетото схващане, че това са хора с ниско възпитание и образование е погрешно. 
"Има изключително интелигентни и на много високи позиции хора, които използват различните форми на манипулация. Това се случва в семейството, в партньорските и работните взаимоотношения", отбеляза тя, и допълни обстоятелството,че самите манипулатори са били манипулирани и вкарвани в такъв модел от своите родители, семейство и начина по който са се свързвали.
"Това е техният начин на свързване. Те не намират друг и не знаят как да се свържат с човека отсреща", твърди Димитрова.
По думите й те не изпитват вина. "Дори когато казват, че изпитват вина, не го преживяват истински, защото това са хора със силно изразени нарцистични черти.
"Нарцисистите са сами по себе си дистанцирани, вероятно те в детството си са изпитвали голяма вина, с която не са могли да се справят. Тя вече е "отцепена " от тях и това е така наречената патология", подчерта още тя.
Как избират жертвата си? Това е много сложен механизъм, който става на несъзнателно ниво. Усещат уязвимостта на жертвата, че тя може да бъде манипулирана. Усещат момента на слабост, нуждата от закрила. Това са едни много несъзнавани моменти, които се улавят и усещат, посочи още Валентина Димитров.
Тя разкри, че в началото жертвата е обгрижвана, обичана, симпатична и поради това лесно влиза в тази тънка форма на манипулация. Това може да са мъже,  жени, и дори отношения между приятели. Проблемът не е полово обусловен.
Например в службата, насилник може да е в ролята на началник и да се получи злоупотреба с власт. С други думи:
Всичко което подлага на съмнение реалността, представата на жертвата, като я прави абсолютно невалидна "Това абсолютно не е вярно", "Аз никога не съм казвал подобно нещо", "Говориш пълни глупости", "Въобразяваш си", "Имаш проблеми с паметта"
Или вменяване на чувство на несигурност с околните: "Ти знаеш ли какви неща ми говорят за теб?" "Да не мислиш, че са те взели тук, защото си много добър/добра?" - всичко, което има за цел да разклати собствената самооценка
"Дори се е случвало манипулатора да премества документи, или други неща, с цел да обърка още повече жертвата", разкри психологът.
По думите й тези отношения на работното място са далеч от конструктивната критика и равнопоставените колегиални отношения. Липсва моментът, в който хората могат да изразят своята гледна точка, да се чувстват чути, разбрани и от това да произтече някаква промяна, обясни специалистът.
Към разговора с фамилния психотерапевт Валентина Димитрова, добавяме обстоятелството, че газлайтънгът е производно на пиесата на Патрик Хамилтън "Газлайт" и нейната екранизация през 1944-а година с Ингрид Бергман в главната роля.
До какви щети - психически или физически води газлайтингът?
"И до двете. От психологична гледна точка, хората започват да страдат от много голяма неувереност, ниско самочувствие. Физическият израз на това е депресия, хронични заболявания. Това може да има дълготрайни последици, ако дълго време отношенията са градени на такъв тип манипулация", подчерта психотерапевтът.
Бихме ли могли да се предпазим, ако насилникът е член на семейството, началник, колега, приятел?
"Има неща, които можем да направим - да следим информацията всеки ден, ако тя е различна, дори да се записва.
Вярвайте на собствените си чувства и преживявания, на инстинкта, който насилникът се стреми да бъде притъпен, вслушвайте се в него. Стремете се към гледната точка на страничен наблюдател, приятел, който да се опита да назове нещата. 
"Много често промяната в такива случаи идва отвън. Появява се някой отвън който казва, че това не е нормално и не е добре. И така този, който е насилван ще си даде сметка, че това което преживява е действително, защото подмяната на действителността и обстоятелствата е много изострена", съветва психотерапевтът..
Всеки който иска би могъл да се промени, стига да осъзнае, че има проблем, посочи в заключение Валентина Димитрова.
Нарцисистът обикновено не осъзнава това. Важно е да знаем, че всеки може да бъде подложен на някаква форма на насилие - както жените, така и мъжете.
Накрая на разговора се опитахме да погледнем и от по-различен ъгъл на газлайтинга. Кои са професиите, които разчитат на него?
Политическата сфера например, където много удобно се използва манипулацията. Газлайтингът може да доведе и до добри резултати за този, който го използва, например за задоволяване на определени амбиции в професията. Като пример, специалистът посочи медицината, където е невъзможно лекарят да проявява емпатия към всеки свой пациент. 
В този случай нарцисизмът е превърнат в нещо добро, позитивно и полезно за обществото, нещо което помага, за да може медикът да упражнява професията си адекватно..
В заключение, Димитрова подчерта, че нарцисизмът не е патология, но е важен начинът на неговата изява. Важно е да го използваме в позитивен смисъл, ако притежаваме елементи от него в характера си.
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30

Организация на движението на столичния градския транспорт за коледните и новогодишните празници

На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: -   Метролинии 1, 2, 3 и 4 -   Автобусни линии № Х9,..

публикувано на 20.12.24 в 19:05