Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква се нов доклад за незаконния дърводобив

Снимка: WWF

В усилията си да опази горите WWF подготвя актуален анализ на незаконния дърводобив у нас, а доклада се изготвя периодично. Последния издаден анализ е проведен през 2018 година, сочат последните данни, а сега отново предстои да се проведе такъв. Какви резултати очакват от WWF България и защо само те извършват такъв анализ, вместо държавата също да поеме такава отговорност?

Подробности пред Радио София разказа Добромир Добринов, старши експерт "Природозащитно законодателство" WWF България. По думите му това, което в момента в Европа се въвежда като практики по отношение на екосистемите, включително и горите, в България вече е интегрирано отдавна. Нашите лесовъдски системи позволяват устойчиво стопанисване на горите, по но при нас проблемът идва главно от изпълнението.

"В политическото пространство бяха внесени много чисто политически факти - за използване на местната власт, за натиск особено по отношение на дървата за огрев и т. н. Ние трудно можем да кажем в колко процента от случаите се случва, но това съществува", коментира Добринов.

Той добави, че при установени случаи са подавани сигнали до прокуратурата, тъй като незаконният дърводобив е престъпление, а не просто нарушение. По думите му от WWF България се опитват да работят главно за решаване на проблеми в законодателството.


Добринов подчерта, че цялостното разбиране в българската система по отношение на законодателството е, че отношението към закона е доста критично. Това е голям проблем, тъй като когато има такъв вид неуважение към закона то се проявява на много нива.

Според думите му тук идваме до един фундаментален порок на Закона за горите, че горските стопанства са натоварени с много публични функции. Основната част от функциите на тези предприятия са да защитават публичния интерес във връзка с много компоненти на околната среда, но в същото време финансите идват само от чисто търговската дейност.

"Това го няма в нито един сектор - да натоварите определени лица със задължения да защитават публичния интерес и държавата да не осигури дори един лев от националния бюджет, при което естествено всеки пречупва през призмата на това дали ще има заплата в края на месеца. Това отваря една много огромна рана за всички нарушения, които се случват и затварянето на очите за нарушения от фирмите", подчерта той.

Добринов сподели, че функциите на горските територии са определени много ясно в закона, като от общо 6 функции 5 са свързани със защитата на обществения интерес и оттук следва, че щетите от незаконния дърводобив са много по-силни по отношение на правата на гражданите.

По думите му се очаква изготвяне на доклад през средата на следващата година, като при съставянето му се сравняват различни източници. Ако през 2017 г. 40% от домакинствата са ползвали дърва за огрев, то през 2021 г. е било около 34% , но в предстоящия доклад ще бъде проследено дали с оглед войната в Украйна обстановката не е променила потреблението.

"По отношение на дървата за огрев, до голяма степен това беше умишлена манипулация от играчи на пазара срещу задаващите се доста природозащитни политики през изминалата година. Когато започна проблемът с дървата за огрев всъщност нямаше никакво намаление на добивите. Всичко си вървеше абсолютно, както си е по горско-стопански план", посочи Добринов.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 16 юли почитаме Света мъченица Юлия

На 16 юли Православната църква чества паметта на Света мъченица Юлия.  Св. Юлия била родом от Картаген. Произхождала от бележит род. Родителите ѝ били християни и ѝ дали християнско възпитание. Когато персийците покорили Картаген, те отвлекли много народ. И малката Юлия била между пленниците. Купил я някой търговец езичник в Сирия. Много настоявал..

публикувано на 16.07.24 в 09:06

Червен код за опасно горещо време в четири области

Червен код за опасно горещо време обявиха за днес от НИМХ за четири области в страната - Плевен, Велико Търново, Русе и Благоевград. Ще бъде слънчево, след обяд над източните райони и Дунавската равнина с незначителна купеста облачност. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Много горещо, с максимални..

публикувано на 16.07.24 в 07:35
Снимката е илюстративна, архив.

Отлага се началото на ремонта на ул. "Опълченска”

Отлага се началото на ремонта на ул. "Опълченска", съобщиха от Столичната община. Планира се изграждане на три платна за движение, нови тротоари и улично осветление. На 16 юли 2024 г. започва разширението на столичната ул. "Опълченска" Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица Живеещи в района на улица..

публикувано на 16.07.24 в 06:10

Чакъровите празници събират посетители от цялата страна

За единадесета поредна година край самоковските Чакърови поляни ще се състоят Чакъровите празници, които събират посетители от цялата страна. Тази година ще има възстановка на живота и делото на Чакър войвода. В програмата са включени и народни борби в две категории – до и над 80 кг. Ще участват активни спортисти, но могат да се включат и..

публикувано на 15.07.24 в 18:12

Александра Свиленова - актрисата, която искаше да стане коремен хирург: "Реших да лекувам чрез сцената"

Александра Свиленова е студент в класа на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Тя вече има своите изяви и на софийската театрална сцена. Споделя, че преди да реши да се насочи към студентството, съвсем сериозно е мислила да се реализира като коремен хирург. "Причината, поради която реших да се насоча към медицината е лична, но в един момент се..

публикувано на 15.07.24 в 17:34

Ще бъдат ли обмитени евтините китайски стоки?

Китайските онлайн платформи бележат огромен ръст в продажбите си, но продуктите им са със съмнително качество и без проследимост. Около 15 млн. пакета от трети страни са внесени у нас през 2023 г., без никакъв санитарен контрол. Редица държави планират въвеждането на регулаторни механизми и промяна на наредбите, заради агресивната политика на..

публикувано на 15.07.24 в 17:14
Адриан Николов

Пазарът на труда и висшето образование

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му..

публикувано на 15.07.24 в 15:44