С решение от 15 ноември държавата прекрати напълно изхранването на бежанците. За неуместно и неадекватно намират от Фондация “Три жени“ спирането на хуманитарната програма. Те допълват, че много доброволци и организации от цялата страна полагат безвъзмездни усилия по набиране на средства и снабдяване на бежанците с храна, топли дрехи и одеяла.
На 7 декември, Фондация “Три жени“ изпрати отворено писмо до Служебния кабинет да не прекратява помощта към бежанците, казаха в предаването „Радиокафе“ София Коен, Сибина Григорова, Кръстина Стефанова.
Голяма част от украинските бежанци още през лятото са напуснали България, обясни София Коен.
„Безспорно интеграционните усилия в нашата страна се провалиха. Не успяхме да осигурим такива условия и програми, по които те да станат градивна част от нашето общество. В момента броя на хората бежанци от Украйна у нас е много малък – не повече от 13 000. В държавните бази има не повече от 6 000 човека. Това са тези, за които е било най-трудно да намерят алтернатива и са най-уязвимите групи сред бежанците – възрастни хора, с увреждания и майки с деца, за които е трудно да намерят работа“, каза София Коен.
По думите й, базите не са пригодени за зимни условия и трудно се отопляват.
„Тези хора нямат топли дрехи, там няма дори достатъчно одеяла, няма отоплителни тела. Другият проблем, който възникна – с удължаването на програмата за помощ на бежанците, на 15 ноември беше поставено, че се удължава помощта под формата на 15 лева на ден за настаняване на бежанците в държавните бази. Тя се дава на хората, които управляват базата“, уточни Коен.
По думите й, до 15 ноември отпусканите средства също са били по 15 лева на ден, но са включвали и изхранване.
Фондация “Три жени“ са участвали на последното регулярно обсъждане в Министерски съвет по програмата за хуманитарно подпомагане на разселените лица от Украйна, с предоставяне на временна закрила в Р България, каза Кръстина Стефанова.
„Установи се и друг проблем, именно по какъв начин се случва процедурата по пристигането на бежанците в България. При пристигането те трябва да бъдат настанени за някакво време, докато се установи степента им на уязвимост. Този център преди е бил Сарафово, обаче в момента е сменен с Елхово. Елхово е абсолютно неподходящо място, на което да се посрещнат майки с деца и възрастни хора“, обясни Кръстина Стефанова.
Тя уточни, че пристигайки в България бежанците влизат през северната ни граница, а трябва да отидат в Елхово, което се намира на юг, за което всеки сам трябва да намери решение.
„Там обикновено пристигат бежанци от Сирия – млади мъже. Тяхната група на уязвимост е по-различна от тази на възрастни хора и майки с деца. Там условията са трудни – чешмите са разположени в един студен фургон, децата масово са се разболели, тоалетните са с дупки, възрастните хора са падали. Имало е случай, в който за два дни не е имало вода там“, каза Кръстина Стефанова.
Тя добави, че в срок до 30 дни държавата трябва да пренасочи някъде хората оттам.
Моделът за грижата за бежанците, това моделът на държавата за грижата им към слабите хора, допълни Сибина Григорова.
От Фондация “Три жени“ вярват, че не само неправителствения сектор и гражданите трябва да се борят с проблема, а служебното правителство на България е необходимо да преразгледа решенията си.
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.