Народно читалище "Тротоара 2020" навърши 2 години от своето учредяване. То е вписано в Търговския регистър на 23 декември 2020 г. По случай годишнината му, вчера, 15 декември 2022 г. неговите учредители са имали годишно събрание в новата сграда на читалището.
Инициатори са фондация "Тротоара" и младежки център T.R.A.P. Като продължение на тяхната културна, просветна, възпитателна и информационна дейност, целта на читалището е развитие на творческите заложби на подрастващото поколение и приобщаването им към ценностите и постиженията на науката, изкуството и културата.
Подробности пред Радио София разказа Деян Янков. По думите му изводите за стартирането на читалището във времената на ковид са, че трудностите са били големи, но ако се погледне назад във времето и се даде оценка на изградените връзки с партньорите и научения опит, то това е повод за гордост.
"Оттук нататък първо трябва да ремонтираме новата сграда. Събираме доброволци, дарения, имаме кампания и съответно имаме нужда от много ръце, които да се включат да помагат", сподели Янков.
Понеже е имало проблем с изплащането на наема на предишната сграда, а пък на мястото на новата е имало план да бъде изграден паркинг, той каза:
"Много благодаря на Димитър Божилов и на целия район "Триадица", просто са много готини хора. До този момент всичките ми сблъсъци с общини и институции не са били много ползотворни, но те ни приеха с отворени сърца. От началото на тази година Столичният общински съвет гласува и ни дадоха за ползване безвъзмездно сграда".
За ремонта й до момента са участвали над 100 доброволци, като се предвижда в нея да има голяма зала за концерти и танци, кабинет за психологическа подкрепа за младежи, а на площада зад сградата ще могат да бъдат извършвани различни дейности и мероприятия. Предвиждат се и безплатни танци за пенсионери.
Янков подчерта, че сдружаването с някаква социална, лична или каквато и да е кауза е нещо, което тепърва ще се развива в нашата страна. Точно за това читалищата като форма на самодейности са част от световното културно наследство. Той сподели, че към момента в библиотеката има около 2-3 хиляди книги и постоянно хората предлагат да даряват.
"Моята визия е да представяме литературата и книгите по някакъв смислен и работещ начин, който по някакъв начин да ангажира хората", добави Янков.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..