Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 16 до 18 декември в "Топлоцентрала"

Стартира второто издание на Фестивал на авторския театър

Снимка: Fb/Фестивал на авторския театър - ФАТ

Фестивал на авторския театър - ФАТ, организиран от Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди", ще се проведе от 16 до 18 декември 2022 г. в "Топлоцентрала". Събитието е с подкрепата на Национален фонд "Култура", Министерство на културата и Столична община.
Това е второто издание на фестивала след успешно проведеното първо, през юни 2021-а.
Подробности за това, което предстои в следващите дни разказа в предаването "Ритъмът на столицата" Цвета Балийска, директор на театър "Драмеди". Тя отбеляза, че мястото на провеждане на фестивала тази година е в "Топлоцентрала":
"Сменихме мястото заради паралелната програма - тази година имаме придружаващи уъркшопи, които са на тематика свързана с авторския театър - неща от "кухнята", овладяване на различни техники. Имаме професионални дискусии, които придружават програмата и за които ни трябваха паралелни пространства, за да може да е ангажирана публиката през цялото време. Това е един театрален маратон. Започва в 18 часа с концерт на "Драмеди Бенд" - авторска музика от театрални представления, до неделя вечер, когато завършваме с "Театърът на твоята история". Театър, който играе личните истории на публиката".
"През цялото това време всички ще бъдем заедно, потопени в една паралелна реалност. Участниците в програмата, фестивала и публиката ще бъде много близко до артистите", разкри Балийска.
"Това е нещо, което надграждаме с всеки следващ фестивал. Надяваме се догодина да сме повече и още по-плътно заедно в 2-та дни", отбеляза тя.
Цвета Балийска сподели, че различното в това издание на фестивала, е, че той е напълно достъпен за хора с нарушено зрение и слух, тъй като е разработена методология за аудио описание. 
"Оказахме се пионери в предлагането на тази услуга за достъпност. Щастливи сме,че НФК ни финансира, за да можем да закупим техниката, която е тай-скъпото в целия процес", подчерта Балийска.
По думите й, тази методология на аудио описанието ще продължи да се разработва, за да бъде все по-достъпно описанието на театралните спектакли, както и жестовия превод на живо, който ще изпълнява Йоана Павлова.
Като цяло фестивалът е достъпен за хора от всяка възраст, каза още тя.
Различното при авторския театър е начинът на неговото създаване, каза още Балийска.
"В авторския театър се работи с много лични истории. В процеса на изграждане всички присъстващи участват в създаването на абсолютно всичко, което се случва на сцената - текста, музиката, костюмите, всичко се създава в една колаборация.
 Може би този екип има режисьор, оператор, но при всички положения има една екипна работа, една синергия.
 Специфичното на авторския театър е, че всички компоненти се създават по едно и също време, тоест, сценарият се ражда в деня преди премиерата, посочи тя.
Ето какво още сподели в ефира на Радио София:
"Правим много упражнения, медитации, дискусии, ползваме различни техники, за да достигнем до същината на това, което ни е вдъхновило. То може да е книга или друга вдъхновяваща история, но на каквото и да е базиран, процесът на създаване на спектакъла се случва по време на самите репетиции. Преди това няма нищо готово, освен една идея или някакво вдъхновение, което е събрало хората".
Всеки спектакъл е уникален, начинът на поднасяне е различен, макар да е с едно и също заглавие. Тези спектакли имат много жив живот и рядко се стационизират. Обикновено екипът преди всеки спектакъл има нещо, което добавя, променя някоя сцена, някоя реплика, тоест тези спектакли дори и да ги гледате по няколко пъти, винаги ще откривате по нещо ново и различно в тях. 
Тъй като авторите са винаги присъстващи, спектакълът продължава да расте след всяка среща с публиката.
И тази година ще има срещи и дискусии между артисти и публика. Тя отбеляза, че фестивалът няма конкурсен характер, но има призове - за режисура, за драматургия за сценография, за работа в екип и хореография. 
Интересното е, че самите участници в програмата ще определят с гласуване най-добре отличилото се представление, като така ще съдействат при награждаването. Целият този процес ще бъде модулиран от председателя на журито Ованес Торосян.
"Той ще води и 2 професионални дискусии, на които искаме да поканим колегите, които се интересуват по темата. Надяваме се,че ще привлечем колеги, с които ще дискутираме бъдещето на авторския театър, по-доброто му реализиране и възможностите за неговото популяризиране", каза в заключение Цвета Балийска.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малки любители на птиците ще ги разпознават в национално състезание

До 11 април продължава записването за тазгодишното издание на Националната олимпиада по орнитология за ученици между пети и осми клас . Първият кръг ще се проведе на 12 април онлайн в платформата Kyoso, съобщиха организаторите от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). За участие във втория кръг, който ще се проведе на..

публикувано на 03.03.25 в 17:54

“Концертмайсторите на Аполония” събира най-успелите български изпълнители в концерт

В продължение на 40 години празниците на изкуствата “Аполония” представят не само най-успелите български изпълнители, но и подкрепят младите и талантливи творци във всички жанрове. Музиката има особено значение за фестивала и специално място в художествената програма на созополските празници. За пръв път в света беше създаден уникален оркестър с едни..

публикувано на 03.03.25 в 16:55
Тодор Тачев

Пълният отличник Тодор Тачев стана "Студент на годината"

Националното представителство на студентските съвети в Република България организира XVIII издание на Националния приз "Студент на годината" , чиято цел е да отличи най-активните учащи в българските университети, които са показали постижения във всички области на науката, изкуството и спорта. "Образованието е една голяма инвестиция в..

публикувано на 03.03.25 в 16:34

Момчил Карамитев жъне успехи с късометражните новели "Златният храм" и "100 долара"

Режисьорът Момчил Карамитев представи две игрални новели по Сергей Комитски, озаглавени "Вариации за цигулка". Двете новели носят заглавията "Златният храм" и "100 долара". Това, което тематично ги обединява, са музиката и общочовешката тема за любовта - любовта към ближния и любовта към изкуството.  Момчил Карамитев разказа и че първото му..

публикувано на 03.03.25 в 15:17
Стефан Иванов

Думите в българската история според Стефан Иванов

Ако думите са облеклото на историята, с какви думи е облечена българската история? Как можем да избягаме от клишетата от учебниците и общественото говорене, но все пак разказът ни да бъде правдив и обективен за тези, на които тепърва предстои да се запознаят с важните за народа ни моменти?  Пред БНР-Радио София поетът и драматург Стефан Иванов..

публикувано на 03.03.25 в 15:05
Снимки: Столична община

Стотици български трикольори изпълниха двора на 31-во СУЧЕМ

Столичната община предостави 500 знамена за малките ученици и още 28 големи трибагреника за отбелязването на 3 март в 31-во Средно училище с изучаване на чужди езици и мениджмънт "Иван Вазов" в район "Слатина". По традиция гимназията отбелязва празника с тържествено издигане на българския национален флаг в двора на училището, песни и стихове.,..

публикувано на 03.03.25 в 13:26
Андрей Захариев

Андрей Захариев: 3 март трябва да остане Националният празник на България

Заради своята разпознаваемост на датата 3 март, заради своето утвърждаване в традицията като национален празник, би трябвало именно тя да остане Националният празник на България, каза пред Радио София историкът и журналист Андрей Захариев. "Покрай традицията хората са го утвърдили в съзнанието си като такъв. Ние, в България, много нещо..

публикувано на 03.03.25 в 12:19