Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Леденият парк в София радва посетителите с прекрасна пързалка и атрактивни забавления

Снимка: Facebook/ Ice Park

Леденият парк (Ice Park Sofia) е най-голямото такова съоръжение на Балканския полуостров. Той е разположен в Княжеската градина  около паметника на Съветската армия на площ от 7000 кв. м., от които 3500 кв. м. са ледено поле. Паркът разполага с  две големи пързалки, свързани с широки алеи и така пързалянето се превръща в приключение.
Съоръжението може да се използва и от начинаещи, и от напреднали кънкьори. На място инструктори преподават начални уроци, работят по програма за деца с увреждания и следят за безопасността на посетителите.
Повече подробности научихме от Николай Денев, управител на Ice Park София. Той заяви в ефира на предаването "Радиокафе", че е осигурен  достъп за пешеходците, които могат да заобиколят Ice park от всички страни,  но с изрично уточнение, че "през ледената пързалка няма как да минете, освен ако не сте на кънки".
Интересът към съоръжението е огромен, затова е добре да знаем, че часовете на  работното  време са разпределени в сесии.
"Най-удачното време за посещение на Ice Park е в първата му сесия, от 11 до 13 часа.Тогава е най-малко натоварено, посещава се от майки с деца и е най-спокойно за каране", твърди Николай Денев. 
Резонно попитахме как се извършва контрол върху начина на каране на различните посетители и ако карането е агресивно?
Управителят увери,че в Ice Park, агресивното каране, което застрашава безопасността на другите потребители, е забранено.
"Ние разполагаме с хора на кънки, айс гардове, които следят за реда из целия парк. Обикалят заедно с ползвателите и следят за нарушения. При нас редът е изведен на първо място, защото когато човек е сигурен, той ще е спокоен и ще може да се наслади на кънките", посочи още той.
По време на разговора стана ясно,че входът на парка е с обозначена тарифа 20 лева за 2 часа.
Съоръжението работи на сесии с цел да има по-голям контрол на достъп и повече ред в пързалянето с кънки.
"Сесиите са определени, има ги на нашата страница и са написани около самия Ice Park. Ако човек дойде в 11, ще може да се наслади на кънките до 13 часа". Това е на принципа на киното, ако закъснееш, прожекцията не започва отначало, поясни илюстративно той.
Денев разкри още, че от месец януари 2023 година Ice Park ще започне разработването на съвместна програма със Столичната община и фондация "София-спортна столица", чрез която ще бъде възможно организирано посещение на деца,чрез училищата и столичния инспекторат. Те ще могат не само да се насладят на пързалянето с кънки, но ще могат да преминат и през безплатно обучение за безопасно каране, а покрай коледните празници се организират ледени театри.
По време на самите представления, които ще бъдат обявявани предварително чрез медиите, пързалката ще бъде затворена, поясни още Денев. Едно такова ледено представление вече е мина при огромен интерес, ще се водят преговори с различни клубове да се организират и още "ледени театри", безплатно за публиката.
Още едно важно пояснение направи управителят Николай Денев, а именно,че въпреки високите температури, които се очакват покрай коледните празници, няма опасност за поддръжката на ледената пързалка.
"Ice Park е програмиран по нова австрийска технология и са заложени специални машини, които да поддържат леда до +18 градуса, така че, тези температури нас няма да ни изненадат", увери той. По думите му, планирано е съоръжението да работи до края на февруари, освен ако няма някакви екстремно високи температури.
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59