Бъдни вечер се свързва с раждането на Исус Христос, но в по-старите вярвания, това е раждането на новото слънце, каза в предаването „Радиокафе“ доц. д-р Веселка Тончева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
„Преди няколко дни беше най-краткият ден. Нощта властва. Умира старото слънце и полека нарастването на деня, това е раждането на новото слънце и раждането на новата година. Възлагайки на новата година надеждите си, ние ги проектираме именно в тази Бъдна вечер. Не случайно името й е Бъдни вечер, защото се свързва с бъднината, с бъдещето“, каза доц. д-р Веселка Тончева.
Тя добави, че има и друга теория в народните вярвания, че Бъдник и Бъдни вечер е свързано с бдене.
„С това, че ние не трябва да спим в тази нощ, защото чакаме коледарите и благословията им. Както знаете и трапезата е добре да не се вдига, защото се вярва, че и светците, и Богородица може да ни посетят и да има какво да си хапнат. Разбира се, това е една фолклорна представа“, обясни доц. д-р Веселка Тончева.
По думите й, във фолклорната представа четното е завършено, а нечетното се свързва с незавършеното. Именно нечетното се възприема като кръговрата и смисъла на живота.
Доц. д-р Веселка Тончева каза още, че коледарите в миналото са били много важна част от празника, а в наши дни читалищата на много места в България поддържат жив коледарския обичай.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..