„Илюстрована история на Средновековна България“ е книга, каквато не се появява всяка година.
Тя излезе от печат този месец и се радва на изключителен прием не само заради текстовете на известните учени Пламен Павлов и Николай Овчаров, но и благодарение на чудесните илюстрации на художниците Марина Варенцова-Русева и Николай Русеви.
Идеята е на създателя и yпpaвитeля на Eтнoгpaфcĸия apeaлeн ĸoмплeĸc в Златоград инж. Aлeĸcaндъp Mитyшeв, който е издавал тематични календари, разказа пред Радио София историкът проф. Павел Павлов.
Първоначално намерението е било да има кратки пояснителни текстове, но в процеса на работата двамата учени решават да дадат по-пълноценен исторически разказ.
По думите на проф. Павлов, мястото на жената е по-слабо застъпено, а не бива да е така. България има силни фигури на царици, за които знаем малко, но в никакъв случай не отстъпват на световни персонажи като Клеопатра, Мария-Тереза, Екатерина Велика и т.н.
„Историкът допълни, че книгата не е замислена като научна публикация, но това не означава, че не привнася нови знания в тази сфера.
Дадена е подробна таблица с българските владетели и владетелки.
Художниците са обсъждали всеки детайл от дрехите и външността на изобразените личности.
В „Илюстрована история на Средновековна България“ са включени 36 реалистични рисунки и 30-40 страници текст.
Рисунките са дело на варненските художници Марина и Николай Русеви
Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..
Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..