Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слънчевите централи за домакинствата - всичко, което трябва да знаем

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След като вчера Народното събрание прие законово възможността за монтиране на фотоволтаични системи с до 20 киловата мощност на покриви и без инвестиционен проект, очаква се много хора да насочат вниманието си и инвестициите си в подобни съоръжения.

Сред гласуваните облекчения е и това - монтажът върху еднофамилни и вилни сгради да става само чрез уведомителен режим към главния архитект на съответната община и към електроразпределителното дружество, след като инсталацията започне да функционира и е присъединена към електропреносната система.

Това не е окончателното облекчение, но дано тези решения влязат в сила час по-скоро. По предишните условия много от желаещите граждани нямаше да могат да кандидатстват. След приетите промени практически потребителите, които искат да участват в програмата, не е необходимо да извършват всички стъпки за изваждане на множество документи, процесът ще се забърза поне с един до два месеца“, коментира пред Радио София Веселин Тодоров (▼), създател на „Соларна Академия България“ (Solar Academy).


По изчисление на Министерството на енергетиката средствата за рефинансиране ще стигнат за около 10 000 домакинства. Затова за одобрение ще се прави подбор. При него, например, автоматично ще отпадат кандидати, на чийто адрес има регистрирана неправителствена организация или фирма, дори и тя да не функционира, обясни Тодоров.

Сред другите критерии е изискването жилището на физическото лице да е основно.

Като неправителствена организация Соларната академия вече получава множество запитвания от страна на граждани за процедурата и по конкретни казуси. Голяма част от въпросите се пренасочват към ресорното министерство. Възможно е част от декларираните критерии да бъдат проверявани от инспектори.

Програмата изключва къщите, които в момента се отопляват на газ, обърна внимание Тодоров и според него това не е правилно.

Съществуват и други подводни камъни в процедурата, свързани със сроковете за издаване на някои от документите.

Програмата за рефинансиране на инвестиции във фотоволтаични централи за собствени нужди ще стартира след броени седмици. Според нея при вложени до 15 хиляди лева от домакинство, отговарящо на критериите, държавата ще покрива до 10 хиляди лева.

Веселин Тодоров подчерта че редът е следният: първо кандидатът се одобрява по подадените от него документи, след това той изгражда съоръжението със собствени средства и чак след това му се възстановява част от сумата.

Специалистът силно препоръча, когато се прави подобна инвестиция, хората да предвидят батерия, с която по-добре ще се съхранява и оползотворява слънчевата енергия. Това е най-добрият подход.

Тодоров призна, че в момента инвестиция в соларна система от страна на частно лице, трудно се избива, за разлика от фирмите. Обяснението е, че битовите потребители са все още на регулиран енергиен пазар. Рано или късно, това ще се промени.

Някой от банките вече са реагирали и предлагат продукти, свързани с финансиране на подобни проекти.

За още подробности чуйте целия разговор на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05