Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 21 януари (събота) от 17:00 часа в Дома на киното

Пътешествие из Африка с филм на Сирил Корню и разказ на фотожурналиста Делян Тодоров

Снимка: Sofia MENAR

Фондация "ЕкоОбщност", европейската инициатива "Климат на промяна" (#ClimateOfChange) и филмовия фестивал Sofia MENAR канят публиката на едно незабравимо пътешествие през Африка в Дома на киното (ул. Екзарх Йосиф 37) на 21 януари (събота) от 17:00 часа.

Предвидена е специална прожекция на документалния филм “Мамоди, мъжът, който дълбае баобаби” (реж. Сирил Корню, произход: Франция, Мадагаскар, 2022).
Сред това ще се проведе среща с фотожурналиста Делян Тодоров, който ще разкаже за своите впечатления от работата си на територията на горещия континент през последните 10 години и ще отговори на въпроси.

„Искаме да насочим вниманието към места, които по-малко познаваме, в африканския юг много по-драматично се отразяват климатичните промени“, отбеляза пред Радио София Любомира Колчева (▼), директор на фондация "ЕкоОбщност". - Филмът показва бита на хората в Мадагаскар и как се справят с безводието, а Делян Тодоров е видял доста в различни страни и разказва по много грабващ начин.“


Колчева акцентира и върху доклад на OXFAM – Германия за икономиката на благосъстоянието. Моделът прокламира принципи на спазване правата на хората, на устойчивост. Например, всяко производство трябва да бъде щадящо и осмислено – да няма свръхпроизводство, а да се прави само необходимото количество, да няма излишък, който след това да изхвърляме. Да се изработва това, което е нужно на дадена общност, и то наблизо, да не се налага продължително транспортиране за пласиране на продукцията.

Чуйте разговора за повече подробности по темата.

  • Делян Тодоров е фотожурналист с интерес към международните отношения, тероризма и проблемите на развиващия се свят. Основният акцент в работата му са процесите в Близкия изток, Северна и Субсахарска Африка. Автор е на множество материали, отразяващи събития в тези региони на света. Възпитаник е на СУ „Св. Климент Охридски“ и Военната академия „Георги С. Раковски“.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01