Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С игри и занимания скаутите неусетно се научават на добри дела

Търсят попълнения за новия софийски клуб „Планинец“

Снимка: Скаутски клуб Кафяв мечок

Скаутите не са измислени от американците, колкото и филмите да всяват подобни заблуди. Организацията им е идея и първа реализация на англичаните, от 1907 година.

Създател е бившият военен Робърт Стивънсън Смит Бейдън-Пауел (по-късно получил титлата сър). Заслугите му са безспорни – за пръв път обръща внимание на децата под 18 години, приносът му е в тяхното организирано младежко движение.

В България скаутското движение се привнася само 4 години по-късно – през 1911-а. Прекъсването е от 1943 до 1990 година, когато социалистическите страни въвеждат пионерските организации.

Днес в света скаутите са 40 милиона.

Това разказа пред Радио София Живко Жечев (▼) , един от активните доброволци в Българското скаутско движение.


Той подчерта, че скаутите не са обвързани политически и религиозно.

Осемгодишно дете може да натрупа завиден опит, благодарение на скаутските лагери, срещите с други култури и етноси. Децата се забавляват не само с игрите, но и заради различните други участници.

В лагерите телефонът не се скрива, а задължително се изоставя, а изработката на различни предмети със собствените ръце присъства постоянно в програмите. Децата се учат не само как да си построят палатката и да запалят огън, но и да си изработят сушилнята, например, да изградят мивката (е, с помощта и на възрастен) и т.н.

Организацията е от 600 члена, от които около 200 са доброволците, които имат различни професии.

Програмата не е инцидентна. Децата всяка седмица се събират на открито или закрито и имат занимания. Всеки клуб сам определя събитията и ангажиментите за годината.

Най-големият скаутски клуб е в Русе. Във Варна има 4 формации.

В София клубовете са два – „Кафяв мечок“ и „Планинец“.

Вторият е съвсем нов и за него се приемат членове на възраст 12-15 години.

Скаутските принципи са:

  • дълг към Бога и отечеството 
  • дълг към себе си
  • грижа за другия.

„Всяка година избираме социална кампания, която да промотираме и поддържаме. Освен това действаме съвместно и с други неправителствени организации за помощ, децата се учат на самостоятелност и креативност. Научаваме малките скаути на умения и добри дела неусетно, с игри“, каза още Живко Жечев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41
Траян Косев

Изкуственият интелект и създаденото от нас съдържание

Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..

публикувано на 26.04.25 в 10:37

"Греят" картините от юбилейната изложба на Стойчо Зерлиев

На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..

публикувано на 26.04.25 в 10:10