Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С игри и занимания скаутите неусетно се научават на добри дела

Търсят попълнения за новия софийски клуб „Планинец“

Снимка: Скаутски клуб Кафяв мечок

Скаутите не са измислени от американците, колкото и филмите да всяват подобни заблуди. Организацията им е идея и първа реализация на англичаните, от 1907 година.

Създател е бившият военен Робърт Стивънсън Смит Бейдън-Пауел (по-късно получил титлата сър). Заслугите му са безспорни – за пръв път обръща внимание на децата под 18 години, приносът му е в тяхното организирано младежко движение.

В България скаутското движение се привнася само 4 години по-късно – през 1911-а. Прекъсването е от 1943 до 1990 година, когато социалистическите страни въвеждат пионерските организации.

Днес в света скаутите са 40 милиона.

Това разказа пред Радио София Живко Жечев (▼) , един от активните доброволци в Българското скаутско движение.


Той подчерта, че скаутите не са обвързани политически и религиозно.

Осемгодишно дете може да натрупа завиден опит, благодарение на скаутските лагери, срещите с други култури и етноси. Децата се забавляват не само с игрите, но и заради различните други участници.

В лагерите телефонът не се скрива, а задължително се изоставя, а изработката на различни предмети със собствените ръце присъства постоянно в програмите. Децата се учат не само как да си построят палатката и да запалят огън, но и да си изработят сушилнята, например, да изградят мивката (е, с помощта и на възрастен) и т.н.

Организацията е от 600 члена, от които около 200 са доброволците, които имат различни професии.

Програмата не е инцидентна. Децата всяка седмица се събират на открито или закрито и имат занимания. Всеки клуб сам определя събитията и ангажиментите за годината.

Най-големият скаутски клуб е в Русе. Във Варна има 4 формации.

В София клубовете са два – „Кафяв мечок“ и „Планинец“.

Вторият е съвсем нов и за него се приемат членове на възраст 12-15 години.

Скаутските принципи са:

  • дълг към Бога и отечеството 
  • дълг към себе си
  • грижа за другия.

„Всяка година избираме социална кампания, която да промотираме и поддържаме. Освен това действаме съвместно и с други неправителствени организации за помощ, децата се учат на самостоятелност и креативност. Научаваме малките скаути на умения и добри дела неусетно, с игри“, каза още Живко Жечев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никул Георгиев

Независими български музиканти представят проектите си в онлайн поредицата Lampa Sessions

Петима музиканти от българската независима сцена представят своите експериментални  музикални проекти в рамките на Lampa Sessions - авторската oнлайн поредица на творческия  колектив Lampa Collective.  Проектът може да бъде гледан в канала на организацията в YouTube,  слушан в Spotify, а всичко за артистите и техните сесии можете да..

публикувано на 16.07.24 в 12:30

Родопската теснолинейка с атракционни пътувания от Септември до гара Цветино всеки уикенд на юли

Атракционни пътувания с ретро-теснолинейката по живописните маршрути на линията от град Септември до гара Цветино предлагат от БДЖ всеки уикенд на юли. Едно от имената, които стои зад идеята е това на Кристиан Ваклинов. Пред Радио София той разказа, че преди 20 години група ентусиасти, служители на държавните железници, решават с много..

публикувано на 16.07.24 в 11:29

На 16 юли почитаме Света мъченица Юлия

На 16 юли Православната църква чества паметта на Света мъченица Юлия.  Св. Юлия била родом от Картаген. Произхождала от бележит род. Родителите ѝ били християни и ѝ дали християнско възпитание. Когато персийците покорили Картаген, те отвлекли много народ. И малката Юлия била между пленниците. Купил я някой търговец езичник в Сирия. Много настоявал..

публикувано на 16.07.24 в 09:06

Червен код за опасно горещо време в четири области

Червен код за опасно горещо време обявиха за днес от НИМХ за четири области в страната - Плевен, Велико Търново, Русе и Благоевград. Ще бъде слънчево, след обяд над източните райони и Дунавската равнина с незначителна купеста облачност. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Много горещо, с максимални..

публикувано на 16.07.24 в 07:35
Снимката е илюстративна, архив.

Отлага се началото на ремонта на ул. "Опълченска”

Отлага се началото на ремонта на ул. "Опълченска", съобщиха от Столичната община. Планира се изграждане на три платна за движение, нови тротоари и улично осветление. На 16 юли 2024 г. започва разширението на столичната ул. "Опълченска" Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица Живеещи в района на улица..

публикувано на 16.07.24 в 06:10

Чакъровите празници събират посетители от цялата страна

За единадесета поредна година край самоковските Чакърови поляни ще се състоят Чакъровите празници, които събират посетители от цялата страна. Тази година ще има възстановка на живота и делото на Чакър войвода. В програмата са включени и народни борби в две категории – до и над 80 кг. Ще участват активни спортисти, но могат да се включат и..

публикувано на 15.07.24 в 18:12

Александра Свиленова - актрисата, която искаше да стане коремен хирург: "Реших да лекувам чрез сцената"

Александра Свиленова е студент в класа на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Тя вече има своите изяви и на софийската театрална сцена. Споделя, че преди да реши да се насочи към студентството, съвсем сериозно е мислила да се реализира като коремен хирург. "Причината, поради която реших да се насоча към медицината е лична, но в един момент се..

публикувано на 15.07.24 в 17:34