Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С игри и занимания скаутите неусетно се научават на добри дела

Търсят попълнения за новия софийски клуб „Планинец“

Снимка: Скаутски клуб Кафяв мечок

Скаутите не са измислени от американците, колкото и филмите да всяват подобни заблуди. Организацията им е идея и първа реализация на англичаните, от 1907 година.

Създател е бившият военен Робърт Стивънсън Смит Бейдън-Пауел (по-късно получил титлата сър). Заслугите му са безспорни – за пръв път обръща внимание на децата под 18 години, приносът му е в тяхното организирано младежко движение.

В България скаутското движение се привнася само 4 години по-късно – през 1911-а. Прекъсването е от 1943 до 1990 година, когато социалистическите страни въвеждат пионерските организации.

Днес в света скаутите са 40 милиона.

Това разказа пред Радио София Живко Жечев (▼) , един от активните доброволци в Българското скаутско движение.


Той подчерта, че скаутите не са обвързани политически и религиозно.

Осемгодишно дете може да натрупа завиден опит, благодарение на скаутските лагери, срещите с други култури и етноси. Децата се забавляват не само с игрите, но и заради различните други участници.

В лагерите телефонът не се скрива, а задължително се изоставя, а изработката на различни предмети със собствените ръце присъства постоянно в програмите. Децата се учат не само как да си построят палатката и да запалят огън, но и да си изработят сушилнята, например, да изградят мивката (е, с помощта и на възрастен) и т.н.

Организацията е от 600 члена, от които около 200 са доброволците, които имат различни професии.

Програмата не е инцидентна. Децата всяка седмица се събират на открито или закрито и имат занимания. Всеки клуб сам определя събитията и ангажиментите за годината.

Най-големият скаутски клуб е в Русе. Във Варна има 4 формации.

В София клубовете са два – „Кафяв мечок“ и „Планинец“.

Вторият е съвсем нов и за него се приемат членове на възраст 12-15 години.

Скаутските принципи са:

  • дълг към Бога и отечеството 
  • дълг към себе си
  • грижа за другия.

„Всяка година избираме социална кампания, която да промотираме и поддържаме. Освен това действаме съвместно и с други неправителствени организации за помощ, децата се учат на самостоятелност и креативност. Научаваме малките скаути на умения и добри дела неусетно, с игри“, каза още Живко Жечев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поредица събития, посветени на културната дипломация в България и на Балканите

Институтът за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките, в институционално партньорство с Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България, организира серия от публични срещи-дискусии, посветени на културната дипломация в България и на Балканите. Първото събитие от поредицата ще..

публикувано на 06.02.25 в 14:13
Ива Йорданова - първата българка световен шампион по салса и бачата

Българката Ива Йорданова стана световен шампион по салса и бачата

В предаването "Добър вечер, София“ гостува Ива Йорданова – българска танцьорка и хореограф , която записа световна титла в състезанието The Summit Championship , което се проведе преди седмица в Ню Йорк. Часове след кацането на родна земя, тя сподели пред екипа ни за преживените емоции в САЩ. "Все още преосмислям всичко, което ми се..

публикувано на 06.02.25 в 14:01

Ревизията на европейските политики трябва да доведе до подкрепа на местното производство

Цял свят използва китайски стоки и продукти, но не бива да забравяме, че и там технологиите са с произход от Европа . Световните интереси в сектора на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), на изкуствения интелект, в днешния бизнес режим на работа изискват ново мислене, нова политика . Това трябва да се осъзнае в България и от..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

"Пътуване с музиката на ФСБ" със студентите от класа по поп и джаз пеене на ас. д-р Адриана Бенова

На 19 февруари 2025 г., от 19.00, студентите от класа по поп и джаз пеене на ас. д-р Адриана Бенова ще зарадват софийската публика с изпълнения на подбрани песни на легендарната българска група ФСБ. Концертът "Пътуване с музиката на ФСБ“ ще бъде под ръководството на ст. преп. Кристиан Илиев. Пред Радио София Адриана Бенова сподели, че..

публикувано на 06.02.25 в 12:13
Христо Йоцов

Два авторски концерта на Христо Йоцов по повод неговия рожден ден

Навръх своя 65-и рожден ден – на 17 февруари , Христо Йоцов ще изнесе специален концерт в зала "България" Плевенската филхармония . Дни по-рано – на 14 февруари (петък), програмата ще бъде представена и пред меломани в Плевен. Ще прозвучат премиерно три изключително любопитни и красиви произведения на границата между класиката и..

публикувано на 06.02.25 в 11:46
Диана Русинова

Диана Русинова: След случая с Нойзи други съдии се позовават на решението на Мирослав Петров

Мярката за отнемане на автомобили от водачи, карали след употреба на алкохол или наркотици дава резултат.  "Целта ѝ не е да се вземат колите на хората, а те да се замислят и да не сядат да шофират след като си пили. Възрастните хора сами решават и отговарят за поведението си, но личният избор не бива да застрашава живота на останалите..

публикувано на 06.02.25 в 10:06
Петя Иванова, сдружение

Ще се създаде специална структура за по-бързи автотехнически експертизи

От сдружение "Ангели на пътя" проведоха протест тази седмица по повод решението на съдия Мирослав Петров, който отказа да конфискува автомобила на публициста Ивайло Нойзи Цветков, заловен да шофира след употреба на алкохол. "По принцип това не е честа практика на съда, но специално за този съдия и неговия състав това се оказва тенденция...

публикувано на 06.02.25 в 09:38