Първата „Мис България“ отказва да замине на „Мис Вселена“ в САЩ, защото е влюбена
На 19 януари 1929 година жури от видни столични интелектуалци обявява за победителка в първото издание на конкурса „Мис България“ Люба Йоцова. Историята на красивата българка прилича на приказка.
Тя се явява случайно на надпреварата, защото е отишла като публика. Проф. Асен Златаров, който е в журито, обаче я повежда към сцената.
Сред оценителите на красотата са още издателят Данаил Крапчев, писателят Добри Немиров, скулпторът Андрей Николов, художникът Никола Маринов и оперната певица Констанца Кирова. Тя е имала важната задача при разговор насаме с момичетата да провери дали краката им не са криви, защото тогава не е имало тур по бански.
Журито заседава дълго и чак в три през нощта съобщава резултатите.
На сутринта завършилата френския колеж в Русе Люба Йоцова се събужда известна.
Вестници и списания искат интервю, причакват я за автограф на улицата, фирма произвежда парфюм с нейното име, продават с благотворителна цел картички с нейния образ. Томасян пуска цигари с Люба върху капака на кутията. Грамофонна фирма издава танго „Мис България”. Модистките Пелагия Видинска и Райна Ракарова шият за нея тоалети в български стил, тъй като веднага следва конкурс „Мис Европа“ в Париж.
Като при всеки конкурс, има и скандал. Обвиняват Йоцова, че е спечелила, защото баща й, търговец на яйца на едро, е един от спонсорите на надпреварата.
Тя обаче затваря устите на сплетниците по най-добрия възможен начин – класира се втора на „Мис Европа“, като журито признава, че дълго се колебало дали да избере българката или унгарката Елжбета Шимон.
И тъкмо когато канят Люба за участие в Мис Вселена в САЩ, тя отказва. Първо, защото в Париж я е придружавал един от братята й, а за ходенето в Америка той е трябвало да отсъства от България повече от месец, което би попречило на семейния бизнес.
По-важната причина обаче е, че Люба Йоцова вече е влюбена в току-що завършилия в Германия право Васил Веселинов. Венчават се през есента на 1929 година и тя отива за живее с него в Ловеч
Как се развива животът й, чуйте в звуковия файл:
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..