Първата „Мис България“ отказва да замине на „Мис Вселена“ в САЩ, защото е влюбена
На 19 януари 1929 година жури от видни столични интелектуалци обявява за победителка в първото издание на конкурса „Мис България“ Люба Йоцова. Историята на красивата българка прилича на приказка.
Тя се явява случайно на надпреварата, защото е отишла като публика. Проф. Асен Златаров, който е в журито, обаче я повежда към сцената.
Сред оценителите на красотата са още издателят Данаил Крапчев, писателят Добри Немиров, скулпторът Андрей Николов, художникът Никола Маринов и оперната певица Констанца Кирова. Тя е имала важната задача при разговор насаме с момичетата да провери дали краката им не са криви, защото тогава не е имало тур по бански.
Журито заседава дълго и чак в три през нощта съобщава резултатите.
На сутринта завършилата френския колеж в Русе Люба Йоцова се събужда известна.
Вестници и списания искат интервю, причакват я за автограф на улицата, фирма произвежда парфюм с нейното име, продават с благотворителна цел картички с нейния образ. Томасян пуска цигари с Люба върху капака на кутията. Грамофонна фирма издава танго „Мис България”. Модистките Пелагия Видинска и Райна Ракарова шият за нея тоалети в български стил, тъй като веднага следва конкурс „Мис Европа“ в Париж.
Като при всеки конкурс, има и скандал. Обвиняват Йоцова, че е спечелила, защото баща й, търговец на яйца на едро, е един от спонсорите на надпреварата.
Тя обаче затваря устите на сплетниците по най-добрия възможен начин – класира се втора на „Мис Европа“, като журито признава, че дълго се колебало дали да избере българката или унгарката Елжбета Шимон.
И тъкмо когато канят Люба за участие в Мис Вселена в САЩ, тя отказва. Първо, защото в Париж я е придружавал един от братята й, а за ходенето в Америка той е трябвало да отсъства от България повече от месец, което би попречило на семейния бизнес.
По-важната причина обаче е, че Люба Йоцова вече е влюбена в току-що завършилия в Германия право Васил Веселинов. Венчават се през есента на 1929 година и тя отива за живее с него в Ловеч
Как се развива животът й, чуйте в звуковия файл:
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.