Първата „Мис България“ отказва да замине на „Мис Вселена“ в САЩ, защото е влюбена
На 19 януари 1929 година жури от видни столични интелектуалци обявява за победителка в първото издание на конкурса „Мис България“ Люба Йоцова. Историята на красивата българка прилича на приказка.
Тя се явява случайно на надпреварата, защото е отишла като публика. Проф. Асен Златаров, който е в журито, обаче я повежда към сцената.
Сред оценителите на красотата са още издателят Данаил Крапчев, писателят Добри Немиров, скулпторът Андрей Николов, художникът Никола Маринов и оперната певица Констанца Кирова. Тя е имала важната задача при разговор насаме с момичетата да провери дали краката им не са криви, защото тогава не е имало тур по бански.
Журито заседава дълго и чак в три през нощта съобщава резултатите.
На сутринта завършилата френския колеж в Русе Люба Йоцова се събужда известна.
Вестници и списания искат интервю, причакват я за автограф на улицата, фирма произвежда парфюм с нейното име, продават с благотворителна цел картички с нейния образ. Томасян пуска цигари с Люба върху капака на кутията. Грамофонна фирма издава танго „Мис България”. Модистките Пелагия Видинска и Райна Ракарова шият за нея тоалети в български стил, тъй като веднага следва конкурс „Мис Европа“ в Париж.
Като при всеки конкурс, има и скандал. Обвиняват Йоцова, че е спечелила, защото баща й, търговец на яйца на едро, е един от спонсорите на надпреварата.
Тя обаче затваря устите на сплетниците по най-добрия възможен начин – класира се втора на „Мис Европа“, като журито признава, че дълго се колебало дали да избере българката или унгарката Елжбета Шимон.
И тъкмо когато канят Люба за участие в Мис Вселена в САЩ, тя отказва. Първо, защото в Париж я е придружавал един от братята й, а за ходенето в Америка той е трябвало да отсъства от България повече от месец, което би попречило на семейния бизнес.
По-важната причина обаче е, че Люба Йоцова вече е влюбена в току-що завършилия в Германия право Васил Веселинов. Венчават се през есента на 1929 година и тя отива за живее с него в Ловеч
Как се развива животът й, чуйте в звуковия файл:
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..