Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застрахователната култура на българина се повишава

Снимка: БГНЕС

Подобри ли се застрахователната култура на българина и какво застраховаме най-често? Започнахме ли да обръщаме повече внимание на застраховките на жилището и на живота си? Гледа ли вече българинът на застраховките като инвестиция или все още ги смята по-скоро за излишен разход? Подължава ли тенденцията българинът да прави само задължителните застраховки, като "Гражданска отговорност" например и повишиха ли се и цените на тези услуги у нас?

По темата пред Радио София говори Веселин Ангелов, изпълнителен директор на едно от големите застрахователни дружества у нас и член на Асоциацията на българските застрахователи. Той поясни, че в последно време се наблюдава доста положително изменение на нагласите на хората и особено на финансовата култура, но има още какво да се желае. По думите му това трябва да залегне в училищата и университетите, тъй като е важна част от нашето ежедневие за това как да управляваме правилно своите финанси и как да прехвърляме рисковете около нас на други за да не страдаме ние и нашето семейство.

Относно застраховането той каза:

"Трябва да свикнем, че това е една неразделна част от нашето ежедневие и прехвърлянето на риска да не се разглежда като някакъв основен разход, а като нещо, което трябва да го имаме. Защото в момент, когато настъпи някое събитие, като например наводнение, като имаме доста често такива събития през последните години виждаме, че измерението на едно такова събитие достига хиляди левове".

Той сподели, че автомобилното застраховане представлява около 80% от пазара, а на второ място се нарежда имущественото. Ръстът при животозастраховането се е дължал на това, че голяма част от хората го намират като инвестиция, а в държави като САЩ то е основен източник на доход и дори пенсионен доход, и там хората го намират за нещо естествено.

"Когато всечко расте нормално е и застрахователните продукти да растат. Разбира се те не следват темпа на инфлацията, а тяхното нарастване е доста по-малко", отбеляза Ангелов. Той добави, че информираността е ключова за това, все-повече хора да сключват застраховки.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30