Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застрахователната култура на българина се повишава

Снимка: БГНЕС

Подобри ли се застрахователната култура на българина и какво застраховаме най-често? Започнахме ли да обръщаме повече внимание на застраховките на жилището и на живота си? Гледа ли вече българинът на застраховките като инвестиция или все още ги смята по-скоро за излишен разход? Подължава ли тенденцията българинът да прави само задължителните застраховки, като "Гражданска отговорност" например и повишиха ли се и цените на тези услуги у нас?

По темата пред Радио София говори Веселин Ангелов, изпълнителен директор на едно от големите застрахователни дружества у нас и член на Асоциацията на българските застрахователи. Той поясни, че в последно време се наблюдава доста положително изменение на нагласите на хората и особено на финансовата култура, но има още какво да се желае. По думите му това трябва да залегне в училищата и университетите, тъй като е важна част от нашето ежедневие за това как да управляваме правилно своите финанси и как да прехвърляме рисковете около нас на други за да не страдаме ние и нашето семейство.

Относно застраховането той каза:

"Трябва да свикнем, че това е една неразделна част от нашето ежедневие и прехвърлянето на риска да не се разглежда като някакъв основен разход, а като нещо, което трябва да го имаме. Защото в момент, когато настъпи някое събитие, като например наводнение, като имаме доста често такива събития през последните години виждаме, че измерението на едно такова събитие достига хиляди левове".

Той сподели, че автомобилното застраховане представлява около 80% от пазара, а на второ място се нарежда имущественото. Ръстът при животозастраховането се е дължал на това, че голяма част от хората го намират като инвестиция, а в държави като САЩ то е основен източник на доход и дори пенсионен доход, и там хората го намират за нещо естествено.

"Когато всечко расте нормално е и застрахователните продукти да растат. Разбира се те не следват темпа на инфлацията, а тяхното нарастване е доста по-малко", отбеляза Ангелов. Той добави, че информираността е ключова за това, все-повече хора да сключват застраховки.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

"Форум", 21.11.24: Какво ще получим, ако доживеем до пенсия?

Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...

публикувано на 21.11.24 в 18:50

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30