Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигитализацията в здравеопазването спасява животи

Снимка: БКДРИЗ

Как дигиталните технологии вече променят българската здравна система?

Защо всеки един от нас трябва да е част този процес?

Отговорите на този въпроси третира "Код: Живот" - първият документален филм за дигитално здравеопазване у нас.

Лентата събира на едно място здравни и дигитални експерти, лидери на мнение в лицето на проф. Иво Петров, д-р Александър Симидчиев, д-р Радослав Мангладжиев, д-р Бойчо Бойчев, Радой Павлов, доц. Рада Маркова, както и пациенти.

Премиерата е насрочена за 8 февруари от 19:00 ч. в кино „Люмиер“.

Входът е свободен, но предвид ограниченията на залата, се изисква предварителна регистрация.

Поканата е от Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването (БКДРИЗ).


„Във филма задаваме въпроси, даваме и отговори. Дигитализацията има много по-дълбок и богат смисъл, не става дума само да електронизираш нещо. За съжаление темите за дигитализация като че са недоразбрани (и не само в България). В по-развитите общества обаче има по-съществен граждански принос. Озаглавихме филма така, защото осъзнахме като организация, че наистина технологиите спасяват човешки животи, не е празна мантра или нещо абстрактно - отбеляза Мира Ганова () - изпълнителен директор на БКДРИЗ. И подчерта – Дигитализацията не е панацея, няма да реши всички проблеми в здравеопазването, но е най-силният инструмент, който може да подкрепи здравните системи, за да бъдат по-устойчиви и ефективни.“

По думите ѝ това не е проект с мандат, а дългосрочен, еволюционен процес.

"Голямата полза от дигитализацията е не само за диагностиката и лечението на пациентите и за нашата ежедневна работа. Това ще даде възможност на лекарите да спестят време от административни дейности и да отделят повече време на своите болни", изтъкна д-р Радослав Мангалджиев (◄)  - началник отделение по медицинска онкология в СБАЛО – София, и участник във филма.
Той допълни, че изградената национална здравно-информационна система в момента все още не дава възможност да се проявят преимуществата на дигитализацията. 
"В момента дигитализираме хартиени документи, у нас все още пациентът трябва да пренася разпечатани документи, а липсата на синхрон между здравните институции затруднява работата ни, но се надяваме с времето това да се подобри. Но нещата трябва да се изграждат стратегически, не на парче", каза още специалистът.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Войната и обикновените хора

Какво е положението в Украйна след масираните руски удари разказа Николета Атанасова.  Тя сподели, че по време на най-голямата атака в един ден са били изстреляни ад 200 ракети. "Сутринта над моята глава мина една ракета и ПВО- то я свали, така, че тази картина е доста смразяваща. Самите украинци те по друг начин приемат всичко това, казват,..

публикувано на 28.08.24 в 18:27
Кристиян Илиев и Денис Николов в

"Някой, някъде" е книга с авторски текстове на актьора и режисьор Денис Николов

Гост в предаването "Добър вечер София" е актьорът и режисьор Денис Николов, който освен човек на изкуството е човек и на литературата Той е издал дебютна книга с поезия, чиято премиера ще бъде на 5 септември 2024 г. Разказва, че не му е нужно специално вдъхновение за да пише стихове – може да го прави по всяко време. "Най-голямата ми..

публикувано на 28.08.24 в 17:04
Арман Бабикян

Арман Бабикян за политическата ситуация в страната

Политическата ситуация в страната пред Радио София коментира Арман Бабикян. Той сподели относно служебното правителство: "Аз лично не виждам повод за радост, но смятам това за нормална процедура,", каза той. По думите му спекулациите по отношение на вътрешния министър са свързани с купуването на гласове. Независимо как се казва той, защото той..

публикувано на 28.08.24 в 16:51

Ракът на дебелото черво няма ранни симптоми

Ракът на дебелото черво или т. нар. "колоректален карцином" е най-честият злокачествен тумор на храносмилателната система. Заболяването се нарежда на второ място от всички видове карциноми при жените (след рака на гърдата) и на трето при мъжете (след рака на белия дроб и на простатата), обхващайки около 10% от всички видове тумори...

публикувано на 28.08.24 в 15:42

Фестивалът "Граждански будилник 2024" като част от "Реките на София

Тази година фестивалът “Граждански будилник“ ще бъде част от тридневната програма на "Реките на София 2024“ , а екипът на Радио София ще бъде част от събитието, с предаването "Радиокафе" в събота, 31 август. Малко повече за това което ни очаква през уикенда, разказа в аванс Алескандър Киров, от Български център за нестопанско право..

публикувано на 28.08.24 в 14:49

Малко цвят на бузите и устните и подчертани вежди и мигли са подходящ грим за ежедневието

Мина Маркова се занимавам както с грим, който е за филми, музикални клипове, фотосесии, така и за различни видове събития. Тя казва, че естеството на работата ѝ е да накара хората да се чувстват красиви по свое му, да се усещат добре в кожата си. " Любовта към изкуството и към естетиката идва от моя пра-пра-дядо, който е бил скулптор. Той има..

публикувано на 28.08.24 в 13:19
Проф. Атанас Карафезлиев с деца в неговия майсторски клас

Рекорден брой участват в V Лятна академия за духови инструменти

Точно по средата на петата Лятна академия за духови инструменти, в ефира на пред БНР-Радио София се пренесохме в Копривщица и се убедихме в приповдигнатото настроение на града. В Лятната академия участват рекорден брой (47) музиканти от училища по изкуствата в страната, от Музикалната академия, разказа проф. Атанас Карафезлиев, първи тромбон на..

публикувано на 28.08.24 в 11:45