Всички ученици от I до XII клас ще ползват безплатни учебници от началото на 2024/25 учебна година.
Това решиха депутатите като приеха на второ четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование.
В момента само учениците до VII клас не купуват учебниците си.
Искането държавата да осигури учебници за всички деца е на БСП, но беше подкрепени и от други партии.
Отчитайки инфлационния индекс, необходимите средства за безплатни учебници от VIII до XII клас са около 80 млн. лв. за първата учебна година от прилагане на закона и по 8 млн. лв. за втората и третата година от ползването на учебниците, според изчисленията на вносителите.
Как приемат новата мярка, вписана и в закон, родители и ръководители на учебни заведения, дали с безплатните учебници образованието у нас ще стане още по-достъпно и качествено?
Това се опита да разбере Невена Николова и за целта разговаря с Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация “Родители“ и с директора на 119-о СУ „Академик Михаил Арнаудов“ Диан Стаматов.
Според Алексиева в днешно време при това богатство на източници на информация учебниците са само едно от средствата за усвояване на знания.
Освен това децата се нуждаят и от усвояване на умения в училище.
Трябва да се извървят още стъпки за по-добро образование, допълни Яна Алексиева.
Голяма група родители са доволни от решението за безплатни учебници, отбеляза Диан Стаматов.
От друга страна, обаче, има ученици, за които не наличните учебници в момента са основната база за самоподготовка.
Затова от Съюза на работодателите в образованието са предложили по-гъвкава възможност и предоставяне на кодове за безплатен достъп до електронни учебници.
До есента на 2024 година нещата много може да са се променили, така че решението на депутатите след 15 месеца може да изгуби от практичната си стойност.
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..