Той сподели, че към момента не вижда голям шанс следващите избори да променят нещо в политически план, тъй като голяма част от партиите разчитат на своя постоянен електорат и постоянни избиратели, които ги харесват. Честите избори, които наблюдаваме през последните две години водат до умора и обезверяване на българските граждани. Трудно би се намерило решение в следващия парламент, освен ако политическите партии не преосмислят своето поведение, отбеляза той.
На въпрос възможно ли ГЕРБ, БСП, ДПС и евентуално "Български Възход" да влязат в състава на следващия редовен кабинет той отговори:
"Разбира се, че е възможно, стига да се възпроизведе същата избирателна активност и избирателно представителство в парламента. Ние наблюдаваме в момента две тенденции: от една страна виждате, има стремеж на обединение на избирателите, или поне на листите на "Продължаваме Промяната" и на "Демократична България", а от друга страна наблюдаваме възход на партия "Възраждане". В този смисъл останалите три партии - ГЕРБ, ДПС и БСП ще бъдат изправени пред сериозно предизвикателство, което ще бъде свързано с правителството".
Относно коалицията на ПП и ДБ и намерението им да станат първа политическа сила, както и да имат заедно повече депутати той посочи, че това е положително решение, защото макар да имат различия те обитават едно политическо пространство - центристко и дясно от центъра.
"Основният проблем, пред който ще бъде изправено следващото редовно избрано Народно събрание ще бъде за съставянето на правителство. Колкото и депутати да вземат първите, независимо кои ще бъдат те, във всички случаи няма да имат мнозинство, нито толкова лесна възможност да съставят самостоятелно правителство", отбеляза гл. ас. д-р Иван Начев.
Той сподели, че консенсусът и компромисът са две сили в политиката, които ние наблюдаваме в момента в ЕС. Относно това, че президентът Радев смени един единствен министър - Велислав Минеков, политологът коментира:
"Той прави минимални промени там, където имаше проблеми в предишното управление. Помните скандалите с директора на Народния театър и онова, което се случва в Народния театър, с което за съжаление предишният министър не можа да се справи. И тук ние виждаме вече ролята на президентската институция".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..