Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Адресите на любовта - Фани Попова-Мутафова и Чавдар Мутафов

4
Фани Попова-Мутафова и Чавдар Мутафов
Снимка: архив

Семейната хармония на Фани Попова-Мутафова и Чавдар Мутафов е като любовна бяла врана

На фона на поредицата от драми, изневери и скандали в писателските среди и сред софийската бохема между двете войни, семейната хармония на Фани Попова-Мутафова и Чавдар Мутафов е като любовна бяла врана. И макар житейската им съдба след девети септември 1944 г. да е изпълнена със страдания, затвор и трудов лагер, семейството им остава непоклатимо.

Фани Попова-Мутафова е една от най-добрите и перспективни български писателки преди 1944 г. Чавдар Мутафов пък е сред най-изтъкнатите представители на българския модернизъм. Любопитното е, че и двамата са родени в Севлиево с 13 години разлика, но се запознават доста по-късно в София.

Майката на писателката никак не одобрява зетя, който „пише толкова модерно, че никой не може да го чете“, но любовта им е несъкрушима. Двамата заминават да Мюнхен, където тя учи пиано и слуша лекции по история на изкуството, а той – архитектура. Завръщат се в България, когато се ражда синът им Добри и стават част от софийския интелектуален екип.

Със своите над 35 книги, издадени до 1944 г.,  Фани Попова-Мутафова се превръща в най-популярната писателка в България. Най-крупното ѝ творческо дело е четирилогията „Асеневци“, но тъкмо заради нея е обвинена във великобългарски шовинизъм и осъдена от Народния съд на 7 години затвор. Чавдар Мутафов пък е изпратен на лагер без съд и присъда.

Как се развива любовта и живота им и конспиративна теория за последните два романа на Фани Попова-Мутафова, чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Людмил Фотев
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече финансова грамотност за малки и големи в Световната седмица на парите

Национална образователна кампания за финансова грамотност за деца, уебинар,  публичен дебат с участието на служебния вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов и икономиста Лъчезар Богданов на тема “Готова ли е България за Еврозоната?”, младежко състезание, студентска викторина и дори конкурс за детска рисунка са..

публикувано на 20.03.23 в 17:51

Искаш ли да си IT? Можеш!

Неправителствената организация SkillsAssembly в сътрудничество с една от водещите технологични компании и с участието на най-голямата ИТ трейнинг компания в България ITCE стартират петото издание на съвместната си програма Jump2IT . Академията за преквалификация на хора без опит в ИТ индустрията дава възможност на участниците да..

публикувано на 20.03.23 в 16:59

Млади гласоподаватели питат за бъдещето си в предизборни дебати

Студентският клуб на политолога към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Националният младежки форум и Студентската асоциация за изследване на международните отношения към УНСС организират второто издание на голямата кампания „ Лигата на младите гласоподаватели ”. „Поредните избори отново повдига въпроса защо гласуваме въобще –..

публикувано на 20.03.23 в 15:56

Отново гасим лампите за Часът на Земята

На 25.03.23 в цялата страна за 16 път ще отбележим ежегодната кампания на WWF "Часът на Земята". Инициативата ще се проведе с фокус върху възстановяването на местообитания на ключови за екосистемата животински видове. Приканват се всички граждани да изключат осветлението в домовете си и в обществените сгради за един час. България е част от..

публикувано на 20.03.23 в 15:30
Мая Илиева (на преден план)

Мая Илиева: Някои медицински сестри живеят в болниците

Между 50 и 250 часа повече на месец са работили медицински специалисти в някои болници при разрешени 150 часа на година. Това е най-драстичното нарушение, на което са се натъкнали от Синдиката на българските медицински специалисти (СБМС). За това съобщи пред Радио София председателят му Мая Илиева. Били са проверени многопрофилни..

публикувано на 20.03.23 в 14:42

Творчеството на Апостол Карамитев представено в изложба

През 2023 г. се навършват 100 години от рождението на Апостол Карамитев, като по този повод на 23 март пред Народния театър се открива документална изложба. Тя е озаглавена "Апостол Карамитев - актьорът рицар" и в нея 28 табла разказват за живота и творчеството на незабравимия български актьор. Подробности пред Радио София разказа Тинка..

публикувано на 20.03.23 в 14:13

РЗИ: Нямаме извънредна ситуация с варицела и скарлатина

В момента не се намираме в извънредна ситуация по отношение на разпространението на варицела и скарлатина , съобщиха от РЗИ.  Репортерска справка на БНР от сайта на РЗИ обаче показва, че в една и съща седмица през 2019 и 2020 г. разпространението на скарлатина е било 25 и 19 случая. За същата седмица през 2023 г. те са били 151.  Има увеличена..

публикувано на 20.03.23 в 13:55