"Образованието е основната ни кауза в Българската асоциация на софтуерните компании. То не е просто самоцел, ние не целим да захраним само собствените си компании с кадри, а искаме да инвестираме обратно и да подпомогнем някои системни промени в образованието, които да ни докарат в същия темп на развитие като най-развитите държави в света. Специално IT технологиите се развиват с бурна скорост и въвеждането на изкуствения интелект във всеки един аспект на живота вече прави нещата съвсем различни", отбеляза Митева.
По думите й ако технологиите като цяло вървят на шеста скорост, образованието в цял свят е на първа или втора и ние в България с една консервативна образователна система имаме да наваксваме. ТУЕС заедно с училището в гр. Правец са единствените действащи към момента средни университетски училища, създадени в края на 80-те години по модели на подобни училища в Япония, САЩ, Индия и Китай.
"ТУЕС е училище, което наистина е уникално в България. Има няколко компонента, които са различни в това училище спрямо всички останали училища. Едно от тях е, че то тясно си сътрудничи с Техническия университет в София. То е т. нар. "интегрирана професионална гимназия", коментира Панайотов.
Той допълни, че почти всички компании, които са в Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) работят с учениците от ТУЕС и 56 от 80 преподавателя са хора от бизнеса. Те са дипломни ръководители на дипломантите и накрая вече им осигуряват работни места.
Митева сподели, че една от целитена БАСКОМ е да се разпространи модела на технологичните училища в България и да се работи заедно с иснституциите за да може в близко бъдеще да има поне по едно такова училище във всеки областен град, както и да се преодолее недостигът на IT учители.
Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..