Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полигологът Светлин Тачев:

Серията от предсрочни избори обезсмисля самата идея за гласуване

Светлин Тачев
Снимка: Личен архив

Общо 16 партии и 7 коалиции са получили регистрация от ЦИК, което не е рекорд за желаещи да влязат в парламента, предвид това, че на 4 април 2022 година участваха 30 партии и коалиции. Коментар за това какви са новите формации преди вота, за разцеплението в БСП, възможни ли са бъдещи коалиции и ще има ли протест срещу президента пред Радио София направи политологът Светлин Тачев.

По думите му се наблюдава прегрупиране на политическите формации, затова и те са по-малко, защото се търси възможност да се прескочи 4 процентовата бариера. При големите партии, където се наблюдават коалиции се наблюдава консолидиране на вота и възможност за победа.

"От една страна това до някаква степен ще играе роля и в местните избори, например Продължаваме Промяната и Демократична България и коалицията, която направиха. Това е един тест дали могат да функционират двете формации заедно и дали ще се справят. Местните избори, които предстоят тази година са важни за тях в битката между статуквото и промяната, която ще се проведе, тъй като ГЕРБ като традиционна партия на практика все-още държи местната власт, докато ПП и ДБ искат да я атакуват за да могат да пробият и да получат някакви победи на местно ниво", каза Тачев.

Според думите му основната битка е за София и за това кой ще спечели кметския пост в столицата. Прегрупиранията и коалициите са подготовка за местните избори и теоретично политическите формации, които влязат са задължени да направят правителство, но на практика това изглежда много трудно, сподели той.

Тачев заяви, че БСП, която е т. нар. "партия на статуквото" дълго време се опитваше да премине в лагера на промяната, направи го и след това с връщането на хартиената бюлетина тя се върна отново при партиите на статуквото. Проблемът при лявата коалиция според него е, че тя не е създадена от нови лица а от бивши членове на БСП и партии, които са се отделили от БСП.

Той заяви, че всички тези проекти, които се отцепват от по-големи партии или коалиции след това не бележат особено голям резултат. Същото важи и за НДСВ, тъй като се спекулира, че те могат да получат добър резултат.

Относно предстоящите избори Тачев заяви, че маратонът на предсрочни избори ни е вкарал в състояние на перманентна изборна кампания и се наблюдава изхабяване на политическите формации, както и умора в българските избиратели. Той сподели, че след конгреса на Левицата, на който бяха изключени 14 вътрешнопартийни опозиционери това ще повлияе негативно на БСП:

"От политическа формация, която беше основен противник на ГЕРБ през последното десетилетие, от втора политическа сила виждаме през последните две години тя докъде стигна и до какъв размер се сви. А самите процеси на разпад в самата формация със сигурност влияят негативно и върху избирателите. Този залез на БСП оставя едно голямо пространство в левия спектър, тъй като той на практика е раздробен".

Относно това, че има политически формации, които заявяват, че България трябва да излезе от ЕС и НАТО Тачев сподели, че:

"Винаги е имало формации с различни странни имена, които не вземат почти никаква подкрепа, но не това е най-важното тук. Проблемът е, че всъщност тази серия от предсрочни избори обезсмисля самата идея за гласуване. И превръща този акт на възможност за гражданско политическо участие във властта да го сведе до процес, в който просто от една страна партиите трябва да се явят на избори, а гражданите просто трябва да ги изберат. Което обезсилва изобщо символа на демокрацията".

Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други пообни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22