С тържествени богослужения православната църква отбеляза втория ден на Рождество Христово. Празникът се нарича Събор на Пресвета Богородица и е в прослава на Дева Мария като избрана да роди Спасителя на света. Почита се и св. Йосиф Обручник, на чийто грижи били поверени Божията майка и Богомладенеца Христос. Затова денят да се приема за Ден на бащата. Репортаж на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова.
С тържествени богослужения православната църква отбеляза втория ден на Рождество Христово. Празникът се нарича Събор на Пресвета Богородица и е в прослава на Дева Мария като избрана да роди Спасителя на света. Почита се и св. Йосиф Обручник, на чийто грижи били поверени Божията майка и Богомладенеца Христос. Затова денят да се приема за Ден на бащата.
В богослужебната традиция на Православната църква след тържеството в чест на свещените събития, свързани с Христовото Рождество, се почита Св. Богородица като избрана да роди Спасителя на света.
"Божията майка символ на грижата на човещината, на любовта. Винаги носи в сърцата много топлина".
Днес се отдава църковна прослава и на "земния" баща на Христос - св. Йосиф Обручник. Врачанският митрополит Григорий:
"Той е сгоден за Св. Богородица като пазител на нейното девство. След като получил потвърждение на сън да не се бои да приеме жена си Мария, защото заченатото в нея от Дух Светий се грижи за нея до сетния си дъх И именно пак Йосиф Обручник е този, който се грижи за Богомладенеца и със своята закрила и помощ. И след раждането на Исус Христос да бъде възпитаван във вяра в трудолюбие. Знаем, че той до последно е помагал на Йосиф в неговата дърводелска работилница".
Вдъхновено от примера на св. Йосиф, денят се приема за Ден на бащата.
В България официалното честване на Деня на бащата на 26 декември е утвърдено с решение от 1997 г.
Денят на бащата е измислен преди 114 години от жителката на град Спокейн, щата Вашингтон, от Сонора Дод в чест на нейния баща - ветеранът от Гражданската война Уилям Смарт.
През 1972 г. президентът на САЩ Ричард Никсън провъзгласява Деня на бащата за национален празник.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..