Анти-любовната история на Цола Драгойчева
За първи път в „София. Адресите на любовта“ не говорим за любов, а за очевидната й липса. В историята на бившата партийна функционерка Цола Драгойчева няма нито майчина, нито човешка топлота.
Официално личността ѝ е добре позната, вплетена в един от най-кървавите атентати – терористичният акт в църквата „Света Неделя“. В тавана на храма са заредени 25 кг. експлозив, който трябва да се взриви с 15-метров бикфордов шнур. Допълнително в кубето поставят бутилка сярна киселина, която да усили ефекта на поразяване и отделянето на отровни газове. Загиват 134 души, а 500 са ранени. Цола Драгойчева е арестувана и осъдена на смърт. Но екзекуцията ѝ се отлага, защото мистериозно забременява.
За това майчинство се носят догадки и градски легенди, поддържани от самата революционерка с нелегално име Соня. Пред френския писател Анри Барбюс тя заявява, че е забременяла след изнасилване от полицаи. Нейни партийни съратници твърдят, че синът ѝ Чавдар Драгойчев е физическо копие на комунистическия функционер Неделчо Манев, с когото дамата имала връзка преди ареста. Трети намекват, че за да се спаси от бесилото, Цола прелъстява надзирател в затвора.
Истината тъне в загадъчна мъгла, но ако вие станало интересно, чуйте звуковия файл:Информационна кампания с послание „Дарители – Будители“ започна Българският дарителски форум (БДФ) от началото на октомври. Инициативата ще продължи до Деня на народните будители - 1 ноември. Повече за идеята и реализацията пред БНР-Радио София разказа Теодора Петрова от БДФ. До края на октомври ще бъдат разказвани истории от..
С научна сесия Българската академия на науките ще отбележи 120 години от рождението на Джон Атанасов , създал първия цифров електронен компютър. Събитието ще се проведе от 16:00 часа на 4 октомври, в зала „Проф. Марин Дринов“ на Академията (ул. „15-ти ноември“ 1). Два часа по-рано на специална церемония президентът Румен Радев ще връчи..
Изкуството на репортажната фотография и уловените моменти между хора и животни е показано в изложбата "Истории с опашки", в галерия "Синтезис". Тя бе открита в края на септември и ще може да бъде видяна до 11 ноември. В предаването “Радиокафе“ я представи нейният автор проф. Красимир Андонов - кинооператор, фотограф и преподавател в НАТФИЗ...
Гьоте Институт отправя отворена покана към всички български артисти, без ограничение във възрастта, опита, или полето им на дейност, за безплатна 4-дневна работилница с германския артист и фотограф Йоахим Шмид, във връзка с предстоящата му изложба в София. Целта ще бъде създаване на собствени книги с намерени изображения и текстове...
Колко дълго може да продължи война, която не може да бъде спечелена? Този въпрос е резонен, ако се приемат за верни тезите, че войната в Украйна не може да бъде спечелена, коментира пред БНР-Радио София Любомир Кючуков , директор на Института за икономика и международни отношения, бивш зам.-министър на външните работи и дипломат. По..
Проектът "Приказки на колела" тръгва на турне в училища и детски градини от район "Подуяне“. Инициативата има за цел да събуди у децата любов и уважение към природата. Те трябва да знаят, че дърветата са не само кислорода на планетата, нои са част от цялата екосистема. “Идеята на целия проект, подкрепен от Столичната програма "Култура",..
Бугстаграмъри организират в социалната мрежа книжното предизвикателство #Страхотомври , провокирайки читателите да споделят любими книги и страшни истории. Това се случва в 11 категории с книги и герои, като са включени и кино феновете. Предизвикателството се реализира в рамките на 4 седмици, като всяка седмица има собствена тема...