Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магистър-фармацевт Димитър Маринов: Пациентите да изискват генерично предписване на лекарствата

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Липсата на конкретна марка лекарствен продукт в аптеките, не означава непременно, че има недостиг от този медикамент. В повечето случаи, в мрежата е налично същото лекарство, на друга фирма, но фармацевтите нямат право да ги заменят. Това каза пред Радио София магистър-фармацевт Димитър Маринов – главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.

Той уточни, че генерична замяна означава, че ако конкретна търговска марка липсва, но има същите лекарствени продукти на друг производител, те да могат да бъдат заменени от магистър-фармацевт. Това обаче у нас не е възможно.

„Генеричната замяна е припозната от властта обикновено преди избори. Аз вече не помня в колко документи и здравни стратегии е заложен термина прогенерична политика или генерична замяна, но на практика я нямаме…Ако един лекар предпише конкретна търговска марка, това че я няма на пазара, за вас е проблем, защото нямате достъп до терапия. В същото време може да има 10-15, дори повече лекарствени продукти, като качествен, количествен състав, но в аптеката нямат право да ви ги отпуснат. Дори лекарят да е написал, че разрешава генерична замяна, никъде в законодателството не пише, че може да се прави генерична замяна“, добави магистър фармацевт Димитър Маринов.

По думите му, е възможно т.нар. генерично предписване. Затова той апелира към пациентите, ако искат лесно да си намират лекарства, когато ходят при лекаря, да си поискат генерично изписване, т.е. лекарят да изпише лекарството по т.нар. международно непатентно наименование, каза главният секретар на Българския фармацевтичен съюз.

По отношение на недостига на лекарства, Маринов обясни, че не е добре той да се измерва с предишни исторически данни. Най-точният механизъм за измерване на необходимостта от даден лекарствен продукт, според него е, да бъдат ясни броя на изписванията и броя на изпълненията.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19