Веселина Георгиева, известна на света като художничката Лина Георгиева, става баронеса Ротшилд като първата съпруга на Едмонд дьо Ротшилд.
Българката, която се сродява с едно от най-богатите семейства в света, също е от сой. Тя произхожда от заможното семейство на търговеца Владо Георгиев. Леля й Веска, на която е кръстена е омъжена за Кимон Георгиев. Сестра й Мария пък е жена на известния арх. Богдан Томалевски. Домът на Владо Георгиев е една от най-изящните за времето си къщи в София – днешното австрийско търговско представителство на ул. Уилям Гладстон. Къщата е проектирана от прочутия архитект Иван Васильов. Благодарение на протекциите на чичо си Кимон Георгиев, Веселина заминава през 1947 година да учи керамика и рисуване в Париж, но малко след това пада Желязната завеса и тя не може да се върне в родината си.
„През 50-те години в Париж беше страхотно. Изкуството се ценеше повече и творците бяха особено търсени. Градът ми даде много. Благодаря на всичко, което видях там, на изложбите, на местата, които посещавах, на изключителните личности, с които общувах”, спомня си Веселина Георгиева.
С барон Ротшилд живеят щастливо четири години, но невъзможността на българката да му роди наследник от мъжки пол кара майка му да настоява за развод.
Как благородникът банкер осигурява Веселина, каква е връзката й с Хемингуей и Андреа Джакомети – чуйте в звуковия файл:
Времето днес ще бъде предимно слънчево, в повечето райони ще остане почти тихо. Максималните температури ще са между 23° и 28°, в София - около 25°. По Черноморието ще е предимно слънчево. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са 22°-23°, колкото е температурата на морската вода. Вълнението на морето ще бъде 1-2..
Информационна кампания с послание „Дарители – Будители“ започна Българският дарителски форум (БДФ) от началото на октомври. Инициативата ще продължи до Деня на народните будители - 1 ноември. Повече за идеята и реализацията пред БНР-Радио София разказа Теодора Петрова от БДФ. До края на октомври ще бъдат разказвани истории от..
С научна сесия Българската академия на науките ще отбележи 120 години от рождението на Джон Атанасов , създал първия цифров електронен компютър. Събитието ще се проведе от 16:00 часа на 4 октомври, в зала „Проф. Марин Дринов“ на Академията (ул. „15-ти ноември“ 1). Два часа по-рано на специална церемония президентът Румен Радев ще връчи..
Изкуството на репортажната фотография и уловените моменти между хора и животни е показано в изложбата "Истории с опашки", в галерия "Синтезис". Тя бе открита в края на септември и ще може да бъде видяна до 11 ноември. В предаването “Радиокафе“ я представи нейният автор проф. Красимир Андонов - кинооператор, фотограф и преподавател в НАТФИЗ...
Гьоте Институт отправя отворена покана към всички български артисти, без ограничение във възрастта, опита, или полето им на дейност, за безплатна 4-дневна работилница с германския артист и фотограф Йоахим Шмид, във връзка с предстоящата му изложба в София. Целта ще бъде създаване на собствени книги с намерени изображения и текстове...
Колко дълго може да продължи война, която не може да бъде спечелена? Този въпрос е резонен, ако се приемат за верни тезите, че войната в Украйна не може да бъде спечелена, коментира пред БНР-Радио София Любомир Кючуков , директор на Института за икономика и международни отношения, бивш зам.-министър на външните работи и дипломат. По..
Проектът "Приказки на колела" тръгва на турне в училища и детски градини от район "Подуяне“. Инициативата има за цел да събуди у децата любов и уважение към природата. Те трябва да знаят, че дърветата са не само кислорода на планетата, нои са част от цялата екосистема. “Идеята на целия проект, подкрепен от Столичната програма "Култура",..