Общинската мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия“ ще проведе своята ХХV годишна конференция в София на 28 февруари.
В края на събитието ще се състои и церемонията по награждаване на победителите от конкурса за устойчива енергия на „ЕкоЕнергия“.
Фокусът ще бъде изграждането на местен капацитет за осъществяването на енергиен преход.
След конференцията (на 1 март) ще се състои форум “Инвестиции в устойчива енергия” под надслов “Национален фонд за декарбонизация: структуриране, оперативно управление, пазарно развитие”.
„Двайсет и пет години не са малко за доброволно сдружение на общини, които искат да бъдат по-добри от държавата в областта на енергийната ефективност. През това време повече от половината български общини са били част от нашите събития и са се информирали за най-важното от света на енергийната ефективност и устойчивата енергия като цяло“, изтъкна пред Радио София Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект.
Той допълни, че форумите са продължавали дори в пандемията– хибридно. Запазен е и международният характер на конференциите.
Цанев (▲) припомни трудното начало преди около 30 години, когато темата за енергийната ефективност наистина е била нова и непозната с високи проценти лихви по заемите за инвестиции и ниски цени на енергията, което е правело сроковете за възвръщаемост много дълги.
„Сега е съвсем различно. Днес енергийната ефективност е избор, за който няма защо да се колебаем и хората са много по-убедени и уверени, но това беше дълъг процес. Щастлив съм, че в момента представям организация, която е първопроходник в тази област“, каза още Цанев.
По думите му, на предстоящите форуми ще бъдат обсъждани въпроси, важни за общините, т.е. важни и за гражданите.
Вижте програмата за конференцията тук.
Очаква се да участват и представители на МРРБ и на Министерството на енергетиката, както и на финансиращи институции.
Чуйте целия разговор за повече подробности по темата.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...