Един на всеки десет души е с увреждане на бъбреците, като при хората над 60 години заболяването се среща с по-голяма честота.
В България над 12% от хората са засегнати от заболяване на бъбреците. Това съобщи проф. Емил Паскалев, председател на Българското дружество по нефрология.
Бъбречното заболяване в ранен стадий може да протича без симптоми и затова е нужен скрининг на хората, които са в риск.
Бъбреците филтрират отпадните продукти в кръвта - каза проф. Емил Паскалев:
"Хроничното бъбречно заболяване е състояние, което е свързано с постепенна загуба на бъбречната функция във времето. Води до увреждане на бъбреците и до намаляване на способността им да поддържат организма здрав, като филтрират отпадните продукти от кръвта. Ако бъречното заболяване се влоши, те могат да достигнат високи нива в кръвта и да причинят трайни усложнения".
Затова намалената бъбречна функция води до други усложнения като високо кръвно налягане, анемия, намаляване на апетита, увреждане на нервите.
Повишава се рискът от заболяване на сърцето и кръвоносните съдове.
Усеща се умора, проблеми с концентрацията, възможни са мускулни крампи.
Ранната диагностика предотвратява усложненията, подчерта проф. Емил Паскалев. Необходимите изследвания, които трябва да се правят редовно, са кръвен тест за нивата на креатанин и тест за албумин в урината.
Неговите съвети са да се поддържа в норма кръвното налягане и холестерола, да имаме подходящ режим на хранене и добра физическа активност, както и спиране на тютюнопушенето и алкохола.
Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..
Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..
Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..
Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..
Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..
Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..
От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес. Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..