Не е случайно присъствието на Академия „Иновации в агробизнеса“ на компания като „Клийнтех България“ (Cleantech). От години тя работи активно както с научни организации и висши училища, така и с стартираши предприятия.
„Опитваме да срещаме това, което излиза от научните среди, с бизнеса - подчерта пред Радио София Марияна Хамънова.- на форуми като този искаме да не звучим абстрактно, а с примери да показваме живи взаимовръзки. Най-вдъхновяващо е да видиш малка фирма с няколко души как успява да реализира идеи, с които да излезе и на международния пазар.“
„Клийнтех“ е официален партньор на Европейския институт по иновации; катализатор за зелен бизнес и иновации в сферите климат, енергия, кръгова икономика и градове на бъдещето, развива българската иновативна екосистема.
На форума на 15 март компанията събира иновативно мислещи хора. Предстои дискусия за ролята на иновациите в развитието на кръговата и по-специално на биоикономиката. (Входът е свободен.)
„При биоикономиката може да се говори за енергии, за нови материали, за производство на храни и оползотворяване на отпадъчните ресурси. Но преходът в мисленето е дълъг“, отбеляза Хамънова.
ЕК има много програми в тази насока. А България остава малко встрани от подобни тенденции в бизнеса, може би липсва информация или инициативност.
В актуализираната Иновационна стратегия за интелигентна специализация 2021-2027, кръговата икономика е хоризонтален приоритет за всички региони в България.
Тази седмица, освен Академия „Иновации в агробизнеса“, се провежда и Европейска стартъп седмица (започва днес).
„В петък (17.3.) пък ще говорим за климата и климатично неутралните решения“, допълни още Хамънова.
На Entrepreneurship for climate neutral future (17 март 2023 от 16:00 часа) гости ще бъдат лицата на Европейския пакт за климата в България – неговите посланици. Те ще споделят своя опит, добри практики и научени уроци, по пътя към създаване на устойчив бизнес, инициативи или кампании в посока достигане на климатична неутралност.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Вижте и:
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Куклената къща в София. За това съобщи в социалните мрежи Жени Костадинова. Актрисата Слава Рачева , която е гласът на куклата, каза, че е благодарна, че има такова място. Жени Костадинова от Музея на куклите разказа, че идеята дошла след срещата на Слава Рачева с деца: "Когато тя попадна в..
Столичният зоопарк работи без почивен ден по време на коледните празници, със зимно работно време, съобщават от зоологическата градина. Касите са отворени от 8.30 до 16.30 часа, а престоят на посетителите е до 17.00 часа. От зоопарка припомнят, че залите "Големи котки, терариум и аквариум", "Гиганти" и "Примати 2" и "Примати 3" са..
Напълно преобразен и превърнат в модерно и светло пространство с репродукции на картини на стара София е подлезът на "Орлов мост", свързващ бул. "Цариградско шосе" с Борисовата градина, съобщават от Столичната община. Подлезът е почистен и ремонтиран, като са премахнати старите ламелни тавани, монтирано е ново енергоспестяващо LED осветление. Стените..
Християните са в очакване на Рождество Христово. По-особените празнични богослужения в православните храмове пресъздават сбъдването на "великата тайна на боговъплъщението", която според църковното учение е рождението на Спасителя. Затова навечерието на празника се нарича Бъдни вечер. Тогава по стара традиция семейството се събира на богата, но..