Продължава нашата среща в ефира на Радио София със Соня Йончева. От Ню Йорк, където пее Норма на сцената на Метрополитен опера (събитие, за което говорят всички в културните среди там – и почитатели, и критика, като най-авторитетните издания публикуват рецензии, някои – пълни с адмирации, други – по резервирани) тя ни разказа за албума си с провокативното заглавие „Куртизанка“, който ще представи и по време на своите две изяви в София - на 12 и 15 април в зала „България” заедно с Фестивалния оркестър „Изкуството на барока”, воден от цигуларката Зeфира Вълова.
Албумът е записан през 2022 г. в Генуа, Италия с Orchestra dell'Opera Carlo Felice Genova, ръководен от Марко Армилиато. В него Соня Йончева обединява вечни женски фигури – силни и знакови, като някои от тях са реални исторически личности.
„Oт години искам да запиша такъв диск. Много от ариите в него съм ги пяла на сцена, в спектакли и винаги съм била изумена от факта, че когато тези жени избират любовта, което за нас сега е толкова естествено, те са обречени на смърт от своя автор или композитор.“
Една от тези истории я вдъхновява да пристъпи най-накрая към реализирането на тази своя идея.
„Когато прочетох книгата за живота на Вероника Франко и бях потресена – едно момиче от Венеция, което иска да бъде поетеса, но обществото, в което живее, ѝ забранява да получи образование. И единственият път, по който тя може да стигне до това образование, е да стане куртизанка. Тази книга окончателно ме убеди, че трябва да запиша албума „Куртизанка“.
За какво би искала да има повече време Соня Йончева?
„За семейството си време винаги намирам - когато не съм на сцената, съм с тях. Но бих искала да имам възможност да дам много повече воля на своята фантазия, защото в главата ми има толкова много проекти, че се надявам животът ми да ми стигне да ги осъществя. Знаете ли, един оперен певец има много ограничения, защото ние четем една партитура и я изпълняваме. При интерпретацията ни се дава възможност да сложим отпечатък от нашия образ днес, но все пак това не е нещо, което сами сме измислили, идеята не идва от нас.“
И стигаме до друга, ключова за Соня Йончева, посока – музикалното образование.
Разказва как в Швейцария, където семейството ѝ живее, са ги поканили заедно с нейния съпруг (диригент) да направят малък уъркшоп в училището на децата им – „да има разкажем за класическата музика, какво е да си оперен певец… и видях как тези деца отвориха едни големи очи и слушаха в захлас тази музика. Моята нова борба е да се възвърне основаното музикално образование в училищата. Защото из Европа, и в Щатите масово се премахват часовете и програмите по музика, което наистина е тъжно. Работя усилено в посока на запазването на тези часове и даже някои от бъдещите ми проекти са свързани именно с това“.
Стигаме отново до концертите в София, с бароковата програма с музика на Георг Фридрих Хендел – музика, която е изиграла важна роля за изграждането на кариерата на Соня Йончева.
Срещите ѝ с българската публика са две – на 12 и 15 април.
„За мен е привилегия да бъда в България. Повече от 20 години не съм празнувала Великден там и съм много развълнувана - ще мога да отида на църква и след това да пея за моите почитатели и моето семейство“, отбеляза още примата.
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..