Продължава нашата среща в ефира на Радио София със Соня Йончева. От Ню Йорк, където пее Норма на сцената на Метрополитен опера (събитие, за което говорят всички в културните среди там – и почитатели, и критика, като най-авторитетните издания публикуват рецензии, някои – пълни с адмирации, други – по резервирани) тя ни разказа за албума си с провокативното заглавие „Куртизанка“, който ще представи и по време на своите две изяви в София - на 12 и 15 април в зала „България” заедно с Фестивалния оркестър „Изкуството на барока”, воден от цигуларката Зeфира Вълова.
Албумът е записан през 2022 г. в Генуа, Италия с Orchestra dell'Opera Carlo Felice Genova, ръководен от Марко Армилиато. В него Соня Йончева обединява вечни женски фигури – силни и знакови, като някои от тях са реални исторически личности.
„Oт години искам да запиша такъв диск. Много от ариите в него съм ги пяла на сцена, в спектакли и винаги съм била изумена от факта, че когато тези жени избират любовта, което за нас сега е толкова естествено, те са обречени на смърт от своя автор или композитор.“
Една от тези истории я вдъхновява да пристъпи най-накрая към реализирането на тази своя идея.
„Когато прочетох книгата за живота на Вероника Франко и бях потресена – едно момиче от Венеция, което иска да бъде поетеса, но обществото, в което живее, ѝ забранява да получи образование. И единственият път, по който тя може да стигне до това образование, е да стане куртизанка. Тази книга окончателно ме убеди, че трябва да запиша албума „Куртизанка“.
За какво би искала да има повече време Соня Йончева?
„За семейството си време винаги намирам - когато не съм на сцената, съм с тях. Но бих искала да имам възможност да дам много повече воля на своята фантазия, защото в главата ми има толкова много проекти, че се надявам животът ми да ми стигне да ги осъществя. Знаете ли, един оперен певец има много ограничения, защото ние четем една партитура и я изпълняваме. При интерпретацията ни се дава възможност да сложим отпечатък от нашия образ днес, но все пак това не е нещо, което сами сме измислили, идеята не идва от нас.“
И стигаме до друга, ключова за Соня Йончева, посока – музикалното образование.
Разказва как в Швейцария, където семейството ѝ живее, са ги поканили заедно с нейния съпруг (диригент) да направят малък уъркшоп в училището на децата им – „да има разкажем за класическата музика, какво е да си оперен певец… и видях как тези деца отвориха едни големи очи и слушаха в захлас тази музика. Моята нова борба е да се възвърне основаното музикално образование в училищата. Защото из Европа, и в Щатите масово се премахват часовете и програмите по музика, което наистина е тъжно. Работя усилено в посока на запазването на тези часове и даже някои от бъдещите ми проекти са свързани именно с това“.
Стигаме отново до концертите в София, с бароковата програма с музика на Георг Фридрих Хендел – музика, която е изиграла важна роля за изграждането на кариерата на Соня Йончева.
Срещите ѝ с българската публика са две – на 12 и 15 април.
„За мен е привилегия да бъда в България. Повече от 20 години не съм празнувала Великден там и съм много развълнувана - ще мога да отида на църква и след това да пея за моите почитатели и моето семейство“, отбеляза още примата.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..