От правителството обявиха, че от 15 април са готови да наложат таван на надценката от 10%. Иванов коментира, че надценките в момента са големи и незаконосъобразни, добити чрез злоупотреба с търговско положение и изрази съгласие да се въведе таван, ако правителството е решило, че има нужда от такава мярка:
"90-те години ги профукахме и аграрният сектор не ни е в завидно положение. Ако се налагат сега такъв тип непазарни мерки поради факта, че са изкривени определени плоскости, определен начин на взаимодействие, това би могло да доведе до много сериозни стресове и в производствената система, тъй като тя е най-важна. При потребителите трябва да мислим за производствената система, която осигурява храната им, както и животновъдството и целия аграрен сектор. Ако се налагат и такива антипазарни мерки, те би трябвало да се прилагат вече, когато няма накъде. По принцип основната теория повелява друго - да създадем конкурентни играчи, които са равностойни, да повишим конкурентната среда и по естествен начин да се стигне до това, да няма злоупотреба с пазарно положение".
Иванов сподели, че относно 30 процентните надценки за спекула, в чистия смисъл на понятието "спекула" не може да се говори. Ние имаме сравнително високо конкурентен пазар и далеч не сме в толкова лошо положение, каквото определени анализатори чертаят, но имаме търговско положение с доминантни характеристики. Промените се нуждаят от законодателни промени, които трябва да дойдат от няколко последователни правителства, които да следват този тип поведение, посочи той.
"Основната и главна причина извън всички недъзи на системите е прекаленото изсипване на пари, и определено взаимодействие между геополитически фактори, но и войната естествено. Тя е ключов фактор в дадения момент, но това съвсем не значи, че ние трябва да продължим да задържаме неефективни практики, или да имаме недъзи в търговските и производствените практики. Първото нещо, което трябва да направим е да произвеждаме по-голямо количество с много по-добро качество, тоест пазарно ориентирано и конвертируемо", коментира Иванов.
Той допълни, че държавата трябва да подпомогне аграрния сектор, тъй като унищожаването му би било пагубно за страната ни. Освен това каза, че потребителската култура едва ли генерално би могла да реши проблема, но е част от неговото решение.
"Ако ние имахме един стабилитет в политиката, тоест редуващи се правителства през 4 години с една устойчива политика, убеден съм нямаше да наблюдаваме тези процеси в такъв вид", посочи Иванов. По думите му не е възможно връщане на цените преди ковид пандемията, тъй като има предислоциране на пазарните взаимодействия, но вероятно те ще се задържат.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..