УАСГ е на първо място в националния рейтинг на висшите училища, обучаващи в направление „Архитектура, строителство и геодезия”. Специалността “Архитектура” е призната официално от Министерството на културата и комуникациите във Франция и Кралския институт на британските архитекти RIBA.
УАСГ е подготвил повече от 5900 архитекти и 25 000 инженери от съществуването си до днес.
През юни предстои кандидатстудентската кампания, каза пред Радио София ректорът на УАСГ проф. Иван Марков.
„Изпитите за инженерните специалности са по математика, а за архитектурните – математика и рисуване. До края на юли записваме студентите“, уточни проф. Марков.
Той добави, че в университета се обучават около 3000 студенти, а най-желаната специалност е „Архитектура“, следвана от „Строителство на сгради и съоръжения“ и „Геодезия“. През миналата есен УАСГ е навършил 80 години от създаването си, каза още проф. Иван Марков.
Традиционно Студентският съвет към УАСГ организира 7 спортни турнира и изпраща делегати за международни състезания. Съветът организира и състезанието „Спагети бридж“, каза Амина Рамез от Студентския съвет към УАСГ.
„В състезанието „Спагети бридж“ правим мостове от спагети, като е разделено на три категории – авторски за дизайн, за най-добро копие на вече съществуващ мост и инженерен мост за изпитване, където идеята е като се направи моста само от спагети и лепило, той да бъде тестван до неговото пръсване“, обясни Амина Рамез.
Тя добави, че предстоят и „Годишните академични награди Хаус“.
„Правим ги всяка пролет. Това е представление, което изнасяме в аулата, което е игра на сцена. Винаги има сюжет, като в него са вкарани проблемите на студентите в нашия университет. По този начин успяваме да дадем гласност на нашите проблеми и желания“, обясни Амина Рамез.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..