Вече е достъпен нов дигитален наръчник, озаглавен „Пътеводител на независимия тийнейджър“, в платформата за учители и педагогически специалисти – Prepodavame.bg, създадена от фондация „Заедно в час“.
Автор на наръчника е Нели Цветкова, която е психолог, фамилен терапевт и консултант. Тя е с професионален опит като училищен терапевт и с опит в разработването на наръчници и материали за развиване на умения у деца и ученици.
В предаването „Радиокафе“ тя разкри повече за същността на новото издание.
„В сърцето на наръчника е показано едно умение и то е, умението за учене. Това е едно мета умение, което ни помага да си поставим цели, които наистина са важни за нас, да регулираме стратегиите си, мотивацията си, емоциите си в ученето. Така учениците ще могат да бъдат полезни във всяко едно начинание, което поемат“, каза тя и допълни, че има и друг много важен елемент в наръчника, свързан със саморегулирано учене – тоест, учениците сами да се ориентират и да слагат фокус върху това, което е важно за тях.
„Това би им помогнало да могат да си поставят цели след 12 клас, които са искрено, истински важни за тях и да знаят как да ги постигнат“, посочи още Нели Цветкова.
Наръчникът обхваща период от 6 седмици, като има насоки и идеи за всеки ден. Първата седмица се фокусира върху личните цели на ученика, - това, което иска да постигне.
От разговора с психолога Нели Цветкова ще разберете: какво съдържа всяка една от посочените 6 седмици, как се използва и функционира наръчникът и кои аспекти обхваща понятието „саморегулирано учене.
"Пътеводител за независимия тийнейджър" е безплатен за ползване и е полезен както за ученици, така и за родители, и психолози, увери авторката.
В него са използвани ресурси от една от водещите организации за саморегулирано учене в България - Институтът за изследване в образованието, а съмишленик и основен вдъхновител за проекта е Мила Иванова.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..